Як під час війни призначити лікарняні та подати заяву-розрахунок

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Як під час війни призначити лікарняні та подати заяву-розрахунок

Через бойові дії, ускладнену логістику та технічні обмеження створити електронний лікарняний або видати паперовий листок непрацездатності непросто. Щоб це не вплинуло на можливість і строки отримання виплат, Фонд соціального страхування (ФСС) напрацював зміни до нормативно-правових актів, які дозволяють видати листок непрацездатності попри зупинення доступу лікаря до електронних систем, а також попри відсутність бланків — у виняткових, визначених МОЗ випадках.

Отже, якщо лікар не має доступу до електронної системи охорони здоров’я, він може замість оформлення медичного висновку та автоматичного формування е-лікарняного (МВТН) видати пацієнту паперовий листок непрацездатності на захищеному бланку.

Якщо в закладі охорони здоров’я або реабілітаційної допомоги немає паперових бланків листків непрацездатності та об’єктивно неможливо їх отримати, у виняткових, визначених МОЗ випадках, лікар має право самостійно роздрукувати лікарняний на білому папері. Так він може діяти відповідно до рішення-дозволу керівника закладу.

Затверджена наказом форма бланку лікарняного.

Такий роздрукований листок непрацездатності прирівнюють до лікарняного, виданого на бланку. Він підтверджує факт тимчасової непрацездатності та є підставою для нарахування допомоги від ФСС і за рахунок коштів роботодавця. Роздруковувати лікарняні можна під час воєнного стану та впродовж трьох місяців після його завершення.

До роздрукованого бланка листка непрацездатності, за умови, що його використання визначено МОЗ у наявних у закладі охорони здоров’я обставинах, застосовують вимоги Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС від НВВ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Під час заповнення роздрукованої форми лікарняного в полі «серія бланка» зазначають ЄДРПОУ закладу, а в полі «номер бланка» — порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110.

Роздрукований бланк листка непрацездатності, як і звичайний паперовий лікарняний, роботодавець, зокрема:

  • розглядає на комісії із соціального страхування;
  • заповнює зворотну сторону (яку також страхувальник може роздрукувати самостійно, якщо лікар видав лише лицьовий бік);
  • оплачує перші п’ять днів непрацездатності за необхідності;
  • формує заяву-розрахунок.

Під час формування заяви-розрахунку слід проставляти ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я та порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності в колонці 8 «Номер» форми заяви-розрахунку, ігноруючи колонку 7 «Серія» в такому форматі:

ХХХХХХХХ-YYYY,

де ХХХХХХХХ — код ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я,

YYYY — порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності.

Кількість символів для цього поля не обмежена, бо неможливо спрогнозувати кількість записів у журналі та який порядковий номер буде присвоєно листку непрацездатності.

Оформлення тимчасової непрацездатності роздрукованим лікарняним не вплине на строки та можливість отримання допомоги від ФСС. Призначення та виплата коштів відбуваються на загальних засадах.

Тож, як і в разі е-лікарняного, слідкувати за станом фінансування можна онлайн у телеграм-каналі ФСС: https://t.me/socialfund.

Відповідні норми передбачає наказ МОЗ від 25.03.2022 № 522.

Любі читачі, команда Експертус Головбух продовжує працювати
і надавати вам професійну підтримку.

У разі, якщо ви передплатник
наших друкованних видань - усі електронні матеріали зараз доступні без обмежень.

У разі, якщо якщо ви читач порталу
та
вам потрібна консультація експертачи детальніша інформаційна підтримка,
ви можете передплатити
наші електронні продукти
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» зі знижкою 50%.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86572

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102178

Електронний лікарняний: інструкції для бухгалтера

Виокремили найважливіше про електронний лікарняний для бухгалтерів. Про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних поговоримо у статті
45815

Лікарняні: нарахування та оплата

У статті — усе, що треба бухгалтеру для розрахунку та нарахування лікарняних: розрахунковий період та приклади обчислення суми лікарняних, граничні розміри, оподаткування та відображення лікарняних у звітності
450907

Заява-розрахунок на виплату лікарняних: зразок

У статті актуальний бланк і зразок заяви-розрахунку на отримання лікарняних від ПФУ. Скористайтеся алгоритмом заповнення, щоб подати заяву-розрахунок лікарняних без помилок.
121257

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді