Як доплачувати за шкідливі і несприятливі умови праці освітянам

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Працівники мають право на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Таку роботу роботодавці оплачують у підвищеному розмірі (ст. 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII).

Перелік робіт із важкими і шкідливими умовами праці, які оплачують у підвищеному розмірі або за які встановлюють доплату, передбачає:

  • додаток 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102);
  • додаток 2 до Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, зареєстрованої в Мінсоцполітики 01.06.2018 за № 16 (далі — Галузева угода).

Керівникам закладів та установ освіти і науки, комітетам Профспілки рекомендують доплачувати працівникам за роботу в шкідливих і важких умовах праці за додатком № 2 до Галузевої угоди (п. 7.3.2 Галузевої угоди).

Керівники закладів/установ освіти за погодженням із профспілковими комітетами можуть встановлювати доплати робітникам, спеціалістам та службовцям у розмірі до:

  • 12% посадового окладу — за роботи з важкими/шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102;
  • 24% посадового окладу — за роботи з особливо важкими та шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102.

Доплати за несприятливі умови праці встановлюють за результатами атестації робочих місць або оцінки умов праці відповідних працівників. Доплати нараховують за час фактичної зайнятості на таких робочих місцях або в таких умовах праці.

Якщо робочі місця раціоналізують і поліпшують умови праці, доплати зменшують або відміняють.

Атестацію робочих місць або оцінку умов праці проводить атестаційна комісія. ЇЇ створюють за наказом керівника та погоджують із профспілковим комітетом. Атестаційну комісію очолює керівник або його заступник. Під час атестації комісія керується Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

На підставі висновків атестаційної комісії керівник за погодженням із профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких встановлюють доплату за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.

Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати встановлює керівник своїм наказом за погодженням із профкомом.

За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
25777

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62073

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
129349

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67813

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді