Як доплачувати за шкідливі і несприятливі умови праці освітянам

Працівники мають право на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Таку роботу роботодавці оплачують у підвищеному розмірі (ст. 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII).

Перелік робіт із важкими і шкідливими умовами праці, які оплачують у підвищеному розмірі або за які встановлюють доплату, передбачає:

  • додаток 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102);
  • додаток 2 до Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, зареєстрованої в Мінсоцполітики 01.06.2018 за № 16 (далі — Галузева угода).

Керівникам закладів та установ освіти і науки, комітетам Профспілки рекомендують доплачувати працівникам за роботу в шкідливих і важких умовах праці за додатком № 2 до Галузевої угоди (п. 7.3.2 Галузевої угоди).

Керівники закладів/установ освіти за погодженням із профспілковими комітетами можуть встановлювати доплати робітникам, спеціалістам та службовцям у розмірі до:

  • 12% посадового окладу — за роботи з важкими/шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102;
  • 24% посадового окладу — за роботи з особливо важкими та шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102.

Доплати за несприятливі умови праці встановлюють за результатами атестації робочих місць або оцінки умов праці відповідних працівників. Доплати нараховують за час фактичної зайнятості на таких робочих місцях або в таких умовах праці.

Якщо робочі місця раціоналізують і поліпшують умови праці, доплати зменшують або відміняють.

Атестацію робочих місць або оцінку умов праці проводить атестаційна комісія. ЇЇ створюють за наказом керівника та погоджують із профспілковим комітетом. Атестаційну комісію очолює керівник або його заступник. Під час атестації комісія керується Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

На підставі висновків атестаційної комісії керівник за погодженням із профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких встановлюють доплату за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.

Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати встановлює керівник своїм наказом за погодженням із профкомом.

За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України

тест для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Зарплатні відомості – ЗРАЗКИ та бланки

У консультації – про оформлення зарплатних документів, зразки зарплатних відомостей, а також про відповідальність фінансову, адміністративну, дисциплінарну, кримінальну при нарахуванні зарплати.
55372

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5006

Терміни виплати зарплати

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць передбачено фінансову санкцію для роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (з квітня 2024 року – 24000 грн). Що врахувати аби правильно визначити терміни виплати заробітної плати і не допустити порушення розглянемо далі.
15303

Як оплачувати запізнілий лікарняний

Бухгалтер дізнався про відкритий лікарняний з запізненням. Або ж лікарняний був відкритий за вже відпрацьований день. Як обчислити лікарняні такому працівникові з прикладом заповненого Додатка Д1, – у даній консультації.
26402

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді