Як доплачувати за шкідливі і несприятливі умови праці освітянам

Працівники мають право на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Таку роботу роботодавці оплачують у підвищеному розмірі (ст. 7 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII).

Перелік робіт із важкими і шкідливими умовами праці, які оплачують у підвищеному розмірі або за які встановлюють доплату, передбачає:

  • додаток 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102);
  • додаток 2 до Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, зареєстрованої в Мінсоцполітики 01.06.2018 за № 16 (далі — Галузева угода).

Керівникам закладів та установ освіти і науки, комітетам Профспілки рекомендують доплачувати працівникам за роботу в шкідливих і важких умовах праці за додатком № 2 до Галузевої угоди (п. 7.3.2 Галузевої угоди).

Керівники закладів/установ освіти за погодженням із профспілковими комітетами можуть встановлювати доплати робітникам, спеціалістам та службовцям у розмірі до:

  • 12% посадового окладу — за роботи з важкими/шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102;
  • 24% посадового окладу — за роботи з особливо важкими та шкідливими умовами праці, переліченими у додатку № 9 Інструкції № 102.

Доплати за несприятливі умови праці встановлюють за результатами атестації робочих місць або оцінки умов праці відповідних працівників. Доплати нараховують за час фактичної зайнятості на таких робочих місцях або в таких умовах праці.

Якщо робочі місця раціоналізують і поліпшують умови праці, доплати зменшують або відміняють.

Атестацію робочих місць або оцінку умов праці проводить атестаційна комісія. ЇЇ створюють за наказом керівника та погоджують із профспілковим комітетом. Атестаційну комісію очолює керівник або його заступник. Під час атестації комісія керується Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

На підставі висновків атестаційної комісії керівник за погодженням із профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких встановлюють доплату за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт.

Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплати встановлює керівник своїм наказом за погодженням із профкомом.

За інформацією Профспілки працівників освіти і науки України

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
374532

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9914

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2527

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
315122

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді