Мінекономіки та Держпраці нагадали, що в день звільнення роботодавець зобов’язаний видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним остаточний розрахунок у встановлені строки, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, яку зберігає працівник (ст. 47 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
⚡️ Призупинення трудових відносин на час війни: як оформити
В умовах військового стану встановили особливості звільнення працівників, утім, змін щодо розрахунку з працівниками під час звільнення не передбачили. На це звертає увагу Мінекономіки (лист від 17.05.2022 № 4706-06/25215-07).
Дію трудового договору із працівником роботодавець може призупинити у зв’язку із військовою агресією проти України, що унеможливлює надання та виконання роботи. Однак у разі звільнення працівника обов’язок надавати і виконувати роботу припиняється.
Тому чиновники міністерства зазначають, що коли працівника звільняють, усі суми, що належать йому від роботодавця, той має виплатити працівникові своїм коштом з урахуванням вимог, встановлених у статті 116 КЗпП.
Держпраці доходить висновку, що коли працівника звільняють у період призупинення дії трудового договору, роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня призупинення дії трудового договору (лист від 09.05.2022 № 1922/4/4.1-ЗВ-22а).
Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 3-х місяців безплатного доступу до електронних журналів «Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА».
Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Залишаймося разом. Будьмо на зв’язку щодня.
На FB сторінках та телеграм-каналах даємо акційні пости/повідомлення раз на тиждень протягом травня.
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.