Трудове законодавство гарантує вагітним жінкам та тим, що виховують дітей, право на безпечне материнство та убезпечує їх від тиску роботодавців.
Так, роботодавці мають дотримувати гарантій, які законодавство встановлює для:
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років — не залучати до робіт у нічний час, надурочних робіт і робіт у вихідні дні і не направляти у відрядження. Якщо роботодавець не дотримає цих гарантій, це вважатиметься порушенням законодавства про працю, навіть якщо на нього є особиста згода працівниці;
- жінок, які мають дитину/дітей віком від трьох до чотирнадцяти років, або дитину з інвалідністю — не залучати до надурочних робіт та не направляти у відрядження без особистої згоди. Відомості про таку згоду роботодавець вказує у наказі про відрядження. Якщо жінка відмовиться від службового відрядження, це не вважатиметься порушенням трудової дисципліни.
Як оплатити роботу в надурочний час
Гарантії, які законодавство встановлює для жінок, що мають дітей віком до 3, від 3 до 14 років або дітей з інвалідністю, роботодавці мають дотримувати також для:
- батьків, які виховують дітей без матері, в т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі;
- опікунів/піклувальників, одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів (ст. 1861 КЗпП)
За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.