Чи можна скоротити працівника предпенсійного віку

КЗпП встановлює перелік працівників, яким надають переважне право залишитися на роботі після скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (ст.42 КЗпП). Зокрема, за рівних умов продуктивності праці і кваліфікації перевагу надають:

  • сімейним працівникам — за наявності двох і більше утриманців;
  • особам, у сім’ях яких немає інших працівників із самостійним заробітком;
  • працівникам із тривалим безперервним стажем роботи у цій установі, організації;
  • працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах без відриву від виробництва;
  • учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII;
  • авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
  • працівникам, які зазнали у цій установі, організації трудового каліцтва або занедужали на професійне захворювання;
  • особам із числа депортованих із України протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання в Україні;
  • колишнім військовослужбовцям строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які проходили альтернативну (невійськову) службу, — протягом двох років із дня звільнення їх зі служби.

Законодавство забороняє дискримінацію працівників за віком (ст. 21 КЗпП). Для захисту цієї категорії працівників нормотворці прийняли Закон України «Про внесення зміни до статті 42 Кодексу законів про працю України щодо захисту трудових прав працівників» від 06.04.2017 № 2005–VIII. Відповідно до нього переважне право залишитись на роботі також мають працівники, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.

За інформацією Управління Держпраці у Дніпропетровській області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14187

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9849

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12982

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді