Працівник відмовився виконувати роботу: чи є порушенням трудової дисципліни

Дисциплінарний проступок — це протиправна дія чи бездіяльність працівника, який порушує встановлений в установі/організації внутрішній трудовий розпорядок. За нього працівнику загрожують догана чи звільнення (ст. 147 КЗпП).

Законодавство, статути і положення про дисципліну можуть передбачати для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення. Однак роботодавцю слід врахувати положення трудового законодавства, які захищають права працівників.

Зокрема, не є порушенням трудової дисципліни, якщо працівник відмовився виконувати роботу, якщо:

  • така робота не передбачена трудовим договором (ст. 31 КЗпП);
  • виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища (ст. 153 КЗпП);
  • роботодавець відповідно до законодавства не має права вимагати виконання такої роботи від працівника, який належить до певної категорії. Приміром, заборонено залучати до робіт у нічний час та надурочних робіт вагітних, жінок, які мають дітей до трьох років, неповнолітніх працівників (ст. 55, ст. 63 КЗпП).

Роботодавець може звільнити працівника лише за наявності підстав, встановлених у ст. 40 та 41 КЗпП, зокрема, якщо працівник:

  • систематично не виконує без поважних причин обов’язки, покладені на нього трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядку, за умови, що до працівника раніше застосовували заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (п. 3 ст. 40 КЗпП);
  • допустив прогул без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП);
  • з’явився на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння (п. 7 ст. 40 КЗпП);
  • розкрадав майно роботодавця (п. 8 ст. 40 КЗпП);
  • одноразово грубо порушив трудові обов’язки, якщо він належить до категорії працівників, зазначених у п. 1 ст. 41 КЗпП.

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14188

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9850

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12982

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді