Працівник не хоче використати щорічну відпустку повністю: як діяти

Якщо працівник відмовився використати своє право на щорічну відпустку, роботодавець має право без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки за графіком відпусток. Адже рішення надавати чи не надавати відпустки належить до компетенції роботодавця.

Працівники зобов’язані своєчасно і точно виконувати розпорядження/накази роботодавця. За їх невиконання працівника можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності (ст. 139 КЗпП).

Роботодавець має право за бажанням працівника замінити частину щорічної відпустки грошовою компенсацією. Однак тривалість фактично використаної частини щорічної відпустки не може бути меншою ніж 24 к. дн. (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Приміром, якщо працівник не хоче йти у щорічну відпустку тривалістю 30 к. дн., роботодавець може один раз протягом двох років підряд виплатити йому грошову компенсацію за невикористану частину щорічної відпустки строком 6 к. дн. У цьому випадку роботодавець зобов’язаний видати наказ про надання відпустки працівнику за термінами, узгодженими під час складання графіку відпусток.

Врахуйте, що законодавство не передбачає:

  • терміну давності, після якого працівник утрачає право на щорічні відпустки;
  • заборони використовувати щорічні відпустки, які працівник своєчасно не використав у попередні роки.

Якщо працівник звільняється незалежно від підстав, роботодавець має виплатити йому компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього або відстороненого працівника

Працівники бюджетних установ часто мають виконувати обов’язки інших — тимчасово відсутніх або відсторонених. Як оформити та нарахувати доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього/відстороненого працівника? Від окладу за якою посадою встановлювати доплату? Пояснюємо на прикладі робочої ситуації.
76322

Скорочення працівників

Алгоритм скорочення працівників під час карантину й не тільки розглянемо у даній консультації.
8171

Наказ про відкликання з відпустки

Відкликання з відпустки працівника – чи можна це зробити? Як скласти розпорядження про відкликання з відпустки, наказ? Роз’яснимо покроково.
47458

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
11766

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді