Якщо платник ЄСВ виявив своєчасно не нараховані суми ЄСВ, він має самостійно обчислити, відобразити їх у звіті з ЄСВ та сплатити.
Своєчасно не нарахована та/або не сплачена сума ЄСВ є недоїмкою (Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон № 2464).
Суми недоїмки органи ДФС стягують з нарахуванням пені і штрафів.
ДФС вручить установі вимогу про сплату боргу/недоїмки з ЄСВ, якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донараховані ДФС суми ЄСВ;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати ЄСВ;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимогу органи ДФС формують на підставі даних своєї інформаційної системи на суму боргу, що перевищує 10 грн. Вимога є виконавчим документом, яка крім загальних реквізитів містить:
- відомості про розмір боргу, в т. ч. суми недоїмки, штрафів та пені,
- інформацію про обов’язок погасити борг та можливі наслідки, які матиме установа, якщо не сплатить його в установлений строк.
Установа зобов’язана сплатити суми недоїмки/штрафів/пені впродовж 10 к. дн. з дня одержання вимоги про сплату боргу/недоїмки. Якщо установа впродовж цього строку не сплачує суму недоїмки/штрафів/пені і не оскаржує вимогу в судовому порядку, така вимога стає узгодженою, тобто набирає чинності.
Такі норми визначає розділ VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.
За інформацією ГУ ДФС у Кіровоградській області