Листок непрацездатності: хто контролює чи правильно оформили

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Фахівці ФСС роз’яснили, що установи мають оплачувати тільки ті лікарняні, які медичний заклад оформив та видав у встановленому порядку (ч. 1, ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV, далі — Закон № 1105).

Перевіряє чи правильно оформлений та виданий/продовжений лікарняний ФСС, це одне з його основних завдань (ст. 9 Закону № 1105).

Скачати заяву-розрахунок лікарняних

Якщо ФСС виявить, що установа оплатила неправильно оформлений лікарняний, він оштрафує її (ст. 15 Закону № 1105).

Чи оплачувати лікарняний, вирішує Комісія/уповноважений із соціального страхування (далі — Комісія), яку створили/обрали в установі (ч. 3 ст. 30 Закону № 1105).

Також Комісія, зокрема:

  • контролює чи правильно нарахували та чи своєчасно оплатили лікарняний;
  • вирішує за яких обставин не оплачувати лікарняний;
  • з’ясовує чи правильно медичний заклад оформив лікарняний (Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 № 13

Обставини, через які Комісія має не оплачувати лікарняний, визначає ст. 23 Закону № 1105. Найпоширенішими з них є, коли працівник:

  • захворів чи отримав травму через те, що був на підпитку;
  • перебував у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням, коли медичний заклад видав йому лікарняний;
  • порушив режим лікування, який йому встановив лікар.

Якщо, лікарняний оформлений не правильно, Комісія може повернути його до медичного закладу та вимагати, аби той виправив помилки.

Лікарняний оформлює та видає медичний заклад у спосіб, який визначають:

  • Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455.
  • Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Фахівці ФСС які перевіряють чи правильно оформлений лікарняний, наголошують, що найчастіше медичні заклади:

  • неправильно вказують назву та адресу установи;
  • не підкреслюють слово «первинний» або «продовження»;
  • не вказують причину непрацездатності;
  • не зазначають стаціонарний чи амбулаторний режим призначили хворому;
  • не ставлять печатку «Для листків непрацездатності» та підпис лікаря, коли виправляють лікарняний;
  • немає підпису завідувача відділення в амбулаторних лікарняних при тимчасовій непрацездатності понад 10 днів.

Тож, не оплачуйте лікарняний, який медичний заклад оформив неправильно.

За інформацією Управління ФСС у Харківській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
25777

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62073

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
129334

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67813

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді