Листок непрацездатності: хто контролює чи правильно оформили

Фахівці ФСС роз’яснили, що установи мають оплачувати тільки ті лікарняні, які медичний заклад оформив та видав у встановленому порядку (ч. 1, ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV, далі — Закон № 1105).

Перевіряє чи правильно оформлений та виданий/продовжений лікарняний ФСС, це одне з його основних завдань (ст. 9 Закону № 1105).

Скачати заяву-розрахунок лікарняних

Якщо ФСС виявить, що установа оплатила неправильно оформлений лікарняний, він оштрафує її (ст. 15 Закону № 1105).

Чи оплачувати лікарняний, вирішує Комісія/уповноважений із соціального страхування (далі — Комісія), яку створили/обрали в установі (ч. 3 ст. 30 Закону № 1105).

Також Комісія, зокрема:

 • контролює чи правильно нарахували та чи своєчасно оплатили лікарняний;
 • вирішує за яких обставин не оплачувати лікарняний;
 • з’ясовує чи правильно медичний заклад оформив лікарняний (Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 № 13

Обставини, через які Комісія має не оплачувати лікарняний, визначає ст. 23 Закону № 1105. Найпоширенішими з них є, коли працівник:

 • захворів чи отримав травму через те, що був на підпитку;
 • перебував у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням, коли медичний заклад видав йому лікарняний;
 • порушив режим лікування, який йому встановив лікар.

Якщо, лікарняний оформлений не правильно, Комісія може повернути його до медичного закладу та вимагати, аби той виправив помилки.

Лікарняний оформлює та видає медичний заклад у спосіб, який визначають:

 • Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455.
 • Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Фахівці ФСС які перевіряють чи правильно оформлений лікарняний, наголошують, що найчастіше медичні заклади:

 • неправильно вказують назву та адресу установи;
 • не підкреслюють слово «первинний» або «продовження»;
 • не вказують причину непрацездатності;
 • не зазначають стаціонарний чи амбулаторний режим призначили хворому;
 • не ставлять печатку «Для листків непрацездатності» та підпис лікаря, коли виправляють лікарняний;
 • немає підпису завідувача відділення в амбулаторних лікарняних при тимчасовій непрацездатності понад 10 днів.

Тож, не оплачуйте лікарняний, який медичний заклад оформив неправильно.

За інформацією Управління ФСС у Харківській області

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Індексація зарплати 2024

З 01.01.2024 буде відновлено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282) і, відповідно, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2023 № 1078 (далі – Порядок № 1078).
1392

Грошове забезпечення військовослужбовців 2024

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців 2024 року, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся з даної публікації.
7039

Погодинна оплата праці: особливості

Як впровадити погодинну оплату праці, які показники необхідні для розрахунку зарплати за такої оплати праці, як бути з мінімалкою та мінімальною базою ЄСВ, як оплачується погодинна викладацька робота? Відповіді – у даному огляді.
71160

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
742

Оплата праці у святкові та вихідні дні

Правила роботи у вихідні, святкові і неробочі дні та правила за якими оплачують таку роботу у мирні часи встановлює Кодекс Законів про працю України (далі – КЗпП). Під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин.
3236