Поіменні списки працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, погоджуємо з Держпраці

План перевірок Держпраці на 2020 рік ⋙

Управління Держпраці у Миколаївській області нагадало роботодавцям, що медичний огляд працівників (під час прийняття на роботу та протягом трудової діяльності), зайнятих на роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, щорічний обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року проводиться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Поіменні списки працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, погоджуємо з Держпраці

До початку проведення медогляду, роботодавець має звернутись із письмовою заявою до обласного управління Держпраці з метою визначення категорій працюючих, які підлягають попередньому (періодичним) медичним оглядам. Фахівцем відділу з питань гігієни праці складається Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичним оглядам.

На підставі цього акту роботодавець:

  • протягом місяця складає у чотирьох примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичному медичному огляду;
  • узгоджує їх в обласному управлінні Держпраці.

Після оформлення закладом охорони здоров’я заключного акту щодо проведеного медогляду працівників роботодавець надає обласному управлінню Держпраці інформацію про виконання заходів зазначених за попередній рік, а також інформацію про неоглянутих працівників та причини.

За інформацією Управління Держпраці у Миколаївській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14452

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
10061

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13107

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді