На час карантину роботодавець може зменшити розмір зарплати та премії працівникам, але лише за умови дотримання вимог трудового законодавства.
4 способи залишити працівників вдома

Ст. 14 Закону України «Про оплату праці» передбачає, що норми колдоговору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою або територіальною угодами, можуть застосовуватись лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців. Проте в будь-якому разі оплачувати працю треба не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці.
Тому, якщо у колдоговорі ця норма прописана, підприємство може застосувати цей тимчасовий захід.
Однак треба пам’ятати про ст. 103 КЗпП, за якою про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни. Аналогічна норма є і в статті 29 Закону оплату праці. Тому в ситуації з карантином такий варіант не завжди підійде.
Однак можливі варіанти зменшення витрат на оплату праці, наприклад, шляхом впровадження дистанційної роботи на умовах неповного робочого часу. Звісно, лише за заявою працівника, який висловив бажання працювати на таких умовах. Оплачують працю при неповному робочому часі пропорційно до відпрацьованого часу.
Загальнодержавний карантин втрутився у діяльність усіх бюджетних установ та вніс корективи у їхню роботу. Одні працівники можуть виконувати свою роботу дистанційно, а інші — ні. Як бути з оплатою, кому яких гарантій дотримувати? Розібратися із цим допоможе тижневик Головбух: Бюджет.
Прожитковий мінімум на 2025 рік встановлює Держбюджет-2025. У статті продемонструємо розміри прожиткового мінімуму 2025 та розглянемо, який прожитковий мінімум на 2026 рік очкувати. Пояснимо, на які виплати впливає його розмір та на що звернути увагу.
Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
Про зміни в нарахуванні зарплати держслужбовців у 2025 році, посадові оклади, граничні розміри премій, доплат та надбавок — говоримо у статті. Скористайтеся підказками експерта і нараховуйте зарплату держслужбовцям без помилок
Мінімальна зарплата 2025 встановлена Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Розмір МЗП з 1 січня 2025 року залишився на рівні 8000 грн. У статті розглянемо, як мінімальна зарплата в Україні впливає на основні соціальні показники та податки. Також поговоримо про те, яка буде мінімальна зарплата у 2026 році, оскільки маємо Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки.
Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно