Мінцифри: найпопулярніші питання щодо е-документів

Електронний документ вже достатньо давно використовується бухгалтерами України, зробивши виконання їхніх обов’язків дещо зручнішим. А за умов сьогодення використання е-документів стає чи не найбільшою необхідністю в рамках професійної діяльності.

Як запровадити дистанційну роботу

Мінцифри: найпопулярніші питання щодо е-документів

Мінцифри продовжує відповідати на найпоширеніші питання щодо електронних документів. Ось деякі з них:

  1. Чи мають електронні документи юридичну силу?

Так, оригіналом електронного документа є електронний примірник з обов’язковими реквізитами та електронним підписом автора.

Якщо електронний документ надсилається кільком адресатам або зберігається на кількох електронних носіях інформації, кожен з електронних примірників є оригіналом.

  1. Чи є паперова копія електронного документа оригіналом?

Оригінальність затверджує саме електронний підпис. За необхідності, звичайно, можна роздрукувати такий документ та квитанцію з інформацією про підпис. Але роздруковані документи обов’язково потрібно завірити власноручним підписом.

  1. Чи можна застосовувати е-документи в бухгалтерському обліку?

Так, первинні та зведені облікові документи можна створювати в електронній формі.

  1. Чи можуть бути електронні документи за необхідності доказами у суді?

Так, на них розповсюджуються загальні правила доказування та оцінки судом доказів. Подати такий документ до суду можна в оригіналі чи в електронній копії, підписаній КЕП. Але скріншоти та роздруківка електронного листування не вважаються електронними документами, тому не беруться до уваги судом.

  1. Що вважається датою створення електронного документа?

Документ отримує юридичну силу з моменту підписання. Але дата накладання е-підпису на договір не завжди є датою набуття чинності. Якщо ви плануєте підписати договір після його укладення, зазначайте це за допомогою формулювання “Договір набуває чинності з (дата)”.

За інформацією з сайту Мінцифри

тест для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок поточного періоду

Виправлення помилок поточного періоду – завдання для бухгалтера, який також виправляє помилки у бухобліку та фінзвітності. Розглянемо способи та приклади виправлення помилок у фінзвітності
3540

Плата за землю: приклад заповнення декларації

Землекористувачі чи орендарі земельних ділянок мають подавати до ДПС звітність з плати за землю – податкову декларацію. Податкова декларація з плати за землю – покрокова інструкція заповнення й зразок. Також знайдете про застосування звільнення від плати за землю під час війни та його декларування.
47265

Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як

Держорган НАЗК вимагає електронного декларування статків і подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, аби запобігти корупції. Хто зобов’язаний подавати це повідомлення, за яких умов і коли?
6905

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді