Пенсійна реформа, що стартувала в жовтні 2017 року, встановила соціальну справедливість у пенсійному забезпеченні. А торкнулась вона більше ніж 11 млн пенсіонерів.
Водночас реформа висвітлила дві проблеми. Щодо першої з них висловився міністр соціальної політики України.
Андрій РЕВА, міністр соціальної політики України:
Сама пенсійна реформа — це дзеркало, і це дзеркало відобразило соціально-економічні реалії, в яких жили й працювали люди, тобто реалії Радянського Союзу. Ці реалії, на жаль, не були справедливими, і люди, які довго працювали й отримували маленьку заробітну плату, на виході отримали маленьку пенсію. Не тому, що реформа погана чи формула не правильна, а тому, що тоді була соціальна несправедливість. Особливо неприйнятним фактом є те, що з 3 млн цих пенсіонерів майже 2,5 млн становлять українські жінки!
Саме тому Мінсоцполітики готує законодавчі зміни, що дозволять виправити кричущу соціальну несправедливість. Ці зміни мають запровадити і реалізувати додаткові гарантії для тих, хто чесно працював і повністю виконав умови пенсійного страхування. При цьому формула розрахунку пенсії залишиться незмінною.
І друга проблема, яка проявилася під час проведення пенсійної реформи — зниження коефіцієнта індивідуального заробітку для працюючих пенсіонерів. Склалася парадоксальна ситуація: коли громадяни продовжують працювати, зростає їх стаж, але оскільки знижується їх заробіток, падає індивідуальний коефіцієнт заробітку. Тобто чим довше працює людина, тим меншою є її пенсія.
Звичайно, що ми повинні виправити цю несправедливість, — каже міністр. — Аби вирішити цю проблему, ми запропонуємо на законодавчому рівні закріпити автоматичне донарахування стажу. А коефіцієнт заробітку пенсіонери зможуть визначати за власним бажанням.
☛ Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії
Джерело: Прес-центр Міністерства соціальної політики України
Прожитковий мінімум на 2025 рік встановлює Держбюджет-2025. У статті продемонструємо розміри прожиткового мінімуму 2025 та розглянемо, який прожитковий мінімум на 2026 рік очкувати. Пояснимо, на які виплати впливає його розмір та на що звернути увагу.
На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати
Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
Експерти детально пояснюють, за яких умов призначають та виплачують одноразову грошову допомогу у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцю
Як правильно оформити заяву та наказ про відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами? Готові зразки документів та особливості їх оформлення – у статті.