Випробування при прийнятті на роботу: умови проведення

Випробування, яке може бути обумовлене угодою роботодавця і найманого працівника при укладенні трудового договору, та встановлюється з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

Зразок повідомлення про прийняття працівника на роботу СКАЧАТИ

Випробування при прийнятті на роботу: умови проведення

Фактично це означає, що прийнятого працівника протягом строку випробування можна звільнити у зв'язку з виявленою його невідповідністю такій роботі. Важливим є те, що випробування встановлюється лише новоприйнятим працівникам — адже у ст. 26 КЗпП України зазначено, що умова про випробування має бути передбачена угодою сторін при укладенні трудового договору. Для працівників, які переводяться на іншу посаду в межах одного підприємства, встановлення випробувального терміну є неможливим.

Висуваючи працівникові пропозицію щодо встановлення випробування при прийнятті його на роботу, слід враховувати, що для деяких працівників випробування заборонено законом. Перелік основних категорій працівників визначено в ч. 3 ст. 26 КЗпП України. Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

  • неповнолітніх;
  • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
  • молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
  • осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної служби;
  • інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
  • при прийнятті на роботу в іншу місцевість;
  • при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Максимальні строки випробування при прийнятті на роботу:

  • для робітників 1 місяць;
  • для інших категорій працівників — 3 місяці;
  • в окремих випадках, за погодженням з профкомом, — 6 місяців.

Частиною 3 ст. 27 КЗпП передбачено, якщо працівник під час випробування був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.

Працівникам, які працюють на умовах випробування, має виплачуватися повна заробітна плата за виконану роботу, відповідно вони на загальних засадах підлягають державному соціальному страхуванню, а в разі настання, наприклад, хвороби їм оплачується лікарняний на загальних засадах.

За матеріалами з сайту Держппраці

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Неоформлення трудових відносин: розмір штрафів

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
21228

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
18829

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді