Карантинне звільнення від орендної плати: фінальне роз’яснення ФДМУ

Кого з орендарів держмайна звільнили від орендної плати повністю, а кого — частково? У яких випадках орендар має довести, що не використовує майно? Які витрати орендодавця зобов’язаний компенсувати орендар?

Щоб підтримати суб’єктів господарювання під час пандемії коронавірусу, ще у квітні поточного року нормотворці вирішили звільнити від орендної плати, зокрема, орендарів держмайна. Підґрунтя для такого рішення — діюча норма Цивільного кодексу України (ЦК), яка передбачає, що наймача звільняють від орендної плати за весь час, коли він не міг використовувати орендоване майно через обставини, за які він не відповідає (ч. 6 ст. 762 ЦК). Аби ця норма запрацювала, зокрема для наймачів нерухомого держмайна у період дії карантину, нормотворці доповнили Прикінцеві та перехідні положення ЦК відповідним пунктом, формулювання якого протягом квітня — липня поточного року змінювали тричі. Також у цей період урядовці затвердили Постанову № 611, якою унормували питання орендної плати орендарями держмайна у період карантину.

Щоб, зокрема орендарі та орендодавці держмайна не заплуталися у законодавчих новаціях, Фонд держмайна України (ФДМУ) періодично надавав фахові роз’яснення щодо порядку застосування карантинного звільнення від орендної плати, зокрема, у Листі № 10-16-8306 та Листі № 10-16-11337. Але нормотворці постійно оновлювали законодавство, тож роз’яснення потребували додаткових уточнень.

Наразі маємо фінальне роз’яснення ФДМУ, яке дозволяє скласти пазл з усіх законодавчих новацій щодо карантинних пільг з орендної плати для орендарів нерухомого держмайна. Ідеться про Лист № 10-16-15429.

Розглянемо детально, на які правила звільнення від орендної плати під час карантину звертає увагу ФДМУ та як їх правильно застосувати. Однак перед тим зосередимо увагу на відповідних антикризових змінах законодавства.

ПЕРЕЙТИ до СТАТТІ ►►►

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Державний бюджет 2025

Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт за № 12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік» враховуючи пропозиції комітету ВРУ з питань бюджету. Наразі документ готується на підпис. Після підписання главою держави та офіційного оприлюднення тексту закону, він набере чинності з 01.01.2025. У статті поговоримо про основні показники Держбюджету 2025.
287

Відшкодування комунальних послуг орендарями

Як розрахувати відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах? Скачайте Договір відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах.
33598

Програмна класифікація видатків: обираємо назву бюджетної програми

У бюджетному процесі застосовують програмно-цільовий метод. Суть його полягає в управлінні коштами місцевого бюджету для досягнення конкретних результатів, цілей, вирішення проблем місцевої громади. При цьому оцінюють ефективність використання коштів місцевого бюджету на кожній стадії бюджетного процесу. Основним елементом цього методу є бюджетна програма.
1574

Реєстрація бюджетних зобов’язань: робочі ситуації

Реєстрація бюджетних зобов’язань: ➤ термін реєстрації ➤ підтвердні документи для реєстрації ➤ зразок заповнення реєстру бюджетних зобов’язань ➤ зразок заповнення реєстру бюджетних фінансових зобов’язань.
34678

Коди економічної класифікації видатків бюджету: інструкція застосування

Мінфін регулярно оновлює інструкцію зі застосування КЕКВ. Це зумовлює проблеми в установах, адже вони планують видатки у кошторисах за старими КЕКВ, а проводити їх потрібно вже за новими. Актуальні коди економічної класифікації видатків бюджетних установ 2024 року та їх застосування – у цьому огляді.
343045

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді