Новий порядок надання відпусток без збереження зарплати

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Із 19.07.2022 працівники, які виїхали за кордон або набули статусу ВПО, мають право на новий вид відпустки без збереження зарплати під час війни. Тривалість нового виду відпустки — до 90 к. дн.

image75

⚡ Податковий розрахунок з ПДФО та ЄСВ за ІІ квартал 2022 ⚡

19.07.2022 набрали чинності зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136 (далі — Закон № 2136), які передбачають новий порядок надання відпустки без збереження зарплати. Зміни вніс Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352.

Під час воєнного стану роботодавець може надавати працівникам відпустку без збереження зарплати без обмеження строку, що передбачає частина 1 статті 26 Закону України «Про відпустки» (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136).

Відпустку без збереження зарплати на підставі частини 3 статті 12 Закону № 2136 надають:

  • без обмеження її тривалості, але у період дії воєнного стану;
  • будь-якому працівникові незалежно від його категорії чи статусу;
  • за заявою працівника;
  • за погодженням з роботодавцем, тобто закон не зобов’язує роботодавця надавати таку відпустку.

Час перебування у відпустці без збереження зарплати на підставі частини 3 статті 12 Закону № 2136 зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про відпустки»).

Із 19.07.2022 працівники мають право на новий вид відпустки без збереження зарплати, яка не належить до відпусток без збереження зарплати, що надають на підставі статей 25, 26 Закону України «Про відпустки» (ч. 4 ст. 12 Закону № 2136). Час перебування в такій відпустці не зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Відпустку без збереження зарплати на підставі частини 4 статті 12 Закону № 2136 надають:

  • тривалістю не більше ніж 90 календарних днів (к. дн.) винятково в період дії воєнного стану. Закон не обмежив можливості працівника реалізувати своє право на цю відпустку декілька разів, однак загальна її тривалість не може перевищувати 90 к. дн.;
  • винятково працівникам, які виїхали за межі України або набули статусу внутрішньо переміщеної особи та підтвердили це довідкою;
  • обов’язково за заявою працівника.

Роботодавець не може відмовити працівнику у наданні відпустки на підставі частини 4 статті 12 Закону № 2136.

Спосіб, у який працівник має підтвердити факт виїзду за межі України, закон не визначає. Тож роботодавець ухвалює рішення надати відпустку на підставі доказів працівника, які достатньою мірою підтверджують цей факт. Якщо працівник повернувся в Україну, він втрачає право на продовження цієї відпустки.

Крім того, в період дії воєнного стану відпустку без збереження зарплати надають:

  • певним категоріями працівників на підставі статті 25 Закону України «Про відпустки» (роботодавець не може відмовити у такій відпустці);
  • за сімейними обставинами та з інших причин на строк до 15 к. дн. на рік (роботодавець може відмовити в такій відпустці);
  • на період карантину. Строк цієї відпустки не включають до 15 к. дн. відпустки без збереження зарплати, яку надають за сімейними обставинами та з інших причин (ч. 2 ст. 26 Закону України «Про відпустки»).

За інформацією Федерації профспілок України


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Ми вже підготували для вас знижку у 2000 грн на передплату журналу «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» на рік.

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58990

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
129046

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
8017

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86718

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138183

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді