Кому роботодавець може скоротити робочий час

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Право на скорочену тривалість робочого тижня мають працівники, зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону України «Про охорону праці»).

image85

Доплати, надбавки, премії під час війни: більше прав, менше гарантій

Для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, встановлюють скорочену тривалість робочого часу — не більше ніж 36 годин на тиждень (ст. 51 Кодексу законів про працю України).

Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163 (далі — Перелік № 163).

Право на скорочений робочий час/тиждень мають працівники виробництв, цехів, посад, професій, що передбачає Перелік № 163, на підставі результатів атестації робочого місця за умовами праці незалежно від форми власності підприємства, організації.

Застосовувати Перелік № 163 регламентує Порядок застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений наказом Мінпраці від 23.03.2001 № 122.

Під час визначення права працюючих на скорочений робочий час/тиждень важливо встановити найменування професії, до якої належить робоче місце, з урахуванням роботи, яку працівник фактично виконує, відповідно до державного Класифікатора професій ДК 003-2010.

Як бути з працівниками, професій і посад яких немає в Переліку № 163, але які періодично виконують шкідливі чи важкі роботи? Таким працівникам встановлюють скорочену тривалість робочого часу у дні, коли вони виконують шкідливі/важкі роботи, тієї самої тривалості, як і працівникам, які постійно виконують важкі/шкідливі роботи.

Скорочену тривалість робочого часу/тижня встановлюють колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці. Коли проводять атестацію, керуються Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

Без атестації робочого місця надавати пільги заборонено, навіть якщо працівник виконує роботу із Переліку № 163. Працівник має право на пільгу лише за умови, що його робоче місце визнали шкідливим за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

На підставі результатів атестації атестаційна комісія підприємства за погодженням з профспілковим органом складає перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтвердили право на пільги та компенсації. Якщо атестацію робочих місць не провели, працівник не має права на пільги та компенсації, зокрема на скорочену тривалість робочого часу за роботу зі шкідливими умовами праці.

За інформацією Управління Держпраці у Чернігівській області


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Ми вже підготували для вас знижку у 2500 грн на передплату тижневика «Головбух: БЮДЖЕТ» на рік.

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24960

Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи 2025

Положення про бухгалтерську службу в 2025 році зазнало змін. У статті — актуальний бланк і пояснення від експерта про завдання, функціональні обов’язки та повноваження бухгалтерської служби бюджетної установи.
527

Зразок положення про оплату праці: скачайте

У статті — зразок положення про оплату праці працівників на прикладі комунального підприємства. Скористайтеся прикладом і складіть власне положення без помилок.
70884

Строковий трудовий договір: зразок, особливості оформлення

Коли можна укладати строковий трудовий договір у 2025 році, хто підпадає під винятки (вчитель-пенсіонер, відсторонений, тимчасовий працівник), і як правильно скласти документ — розповідаємо у статті. Скачайте зразок строкового договору і укладіть його без помилок.
92009

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді