Коли застосовувати надурочні роботи

Надурочними є роботи понад встановлену тривалість робочого дня. Як правило, вони не допускаються.

Роботодавець може застосовувати надурочні роботи з дозволу профспілки установи і лише у виняткових випадках, визначених законодавством. Зокрема, аби:

  • оборонити країну, відвернути громадське або стихійне лихо, виробничу аварію і негайно усунути їх наслідки;
  • усунути випадкові або несподівані обставини, які порушують правильне функціонування водопостачання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, транспорту, зв’язку;
  • закінчити почату роботу, яку не можна було закінчити в нормальний робочий час, якщо припинення її призведе до псування або знищення державного чи громадського майна, а також аби негайно відремонтувати устаткування, якщо його несправність призупинить роботу значної кількості працівників;
  • виконати вантажно-розвантажувальні роботи, щоб не допустити або усунути простій рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення;
  • продовжити роботу працівника, який не з’явився і робота якого не допускає перерви. У цьому випадку керівник зобов’язаний негайно замінити змінника іншим працівником.

Відповідно до Кодексу законів про працю України надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника 4 год. протягом двох днів підряд і 120 год. на рік.

Управління Держпраці у Хмельницькій області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14344

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9926

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13055

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді