Калькулятор індексації зарплати
Державна служба України з питань праці коментує ситуацію, коли на законодавчому рівні індексація зарплати призупинена, хоча впродовж 2022 року вона нараховувалася у зв’язку із зростанням цін на споживчі товари і послуги.
Прикінцеві положення Закону «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинили на рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». З 1 січня і до кінця 2023 року роботодавці не зобов’язані нараховувати індексацію заробітної плати працівникам, незалежно від того, коли у працівника виникне чи виникло право на індексацію.
Призупинення індексації стосується як поточної індексації протягом 2023 року, так і минулих періодів до 1 січня. Тому нарахування та виплати індексації заробітної плати наразі є правом роботодавця, але не є обов’язком.
Кодекс законів про працю залишає для підприємств, установ та організацій можливість індексувати зарплати працівників в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів. Для цього потрібно встановити додаткові трудові і соціально-побутові пільги для працівників.
Роботодавець має право на власний розсуд прийняти рішення щодо індексацій. Цю норму можна передбачити в колективному договорі і виплату індексації ззарплати в 2023 році буде продовжено. У внутрішньому документі підприємства чи закладу потрібно визначити правила проведення індексації, її умови. Це дозволить включити суми індексації до фонду оплати праці.
Експерт порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» нагадує, щоб правильно індексувати заробітну плату, достатньо мати інформацію:
- про базовий місяць, тобто місяць підвищення посадового окладу певної категорії працівників бюджетної сфери;
- індекс споживчих цін (ІСЦ), який слід порівнювати з порогом індексації.
Основою для індексації зарплати є вхідні дані:
- базовий місяць;
- посади, які обіймають працівники.