Кому в 2023 році пенсії призначаються до досягнення 60 років

Пенсійний фонд України називає виключення з Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які дозволяють призначати пенсію до досягнення особою 60-річного віку.

призначення пенсії до 60 років

Калькулятор стажу

За загальним правилом, право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу на пенсію визначає набутий особою страховий стаж.

Для отримання пенсії у 2023 році:

  • після досягнення 60 років необхідно мати не менше 30 років страхового стажу,
  • після досягнення 63 років –  не менше 20 років,
  • 65 – не менше 15.

Кому призначають пенсії до досягнення 60 років

Є низка законодавчих нормативів, які дозволяють призначати пенсії за віком до досягнення 60 років окремим категоріям громадян:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») ;
  • дострокові пенсії – особам, які мають особливий статус, зокрема учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей; громадянам, яким на час звільнення у зв’язку із  скороченням чисельності або штату працівників або за станом здоров’я залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються безстроково. Їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – залежно від тривалості набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Нагадаємо, з 1 березня встановлено нові розміри пенсій та соціальних виплат, зокрема підвищення соцстандартів торкнулося осіб інвалідів- учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

вебінар про перевірки ревізорів

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок пенсії в Україні – 2024

На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати.
72147

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
51591

Прожитковий мінімум на 2023 рік

Прожитковий мінімум протягом 2023 року не змінювався. Одне значення прожиткового мінімуму на весь рік. Який він та як перерахувати без помилок усі пов’язані з ним показники – у цьому огляді.
80307

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді