Рада готує новий закон про своєчасну виплату заробітної плати

Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вважає за доцільне розпочати роботу над розв’язанням питання своєчасної виплати заробітної плати в Україні, яка згідно з практикою Європейського суду з прав людини є правом приватної власності.

b11.jpg

Члени Комітету рекомендували Верховній Раді України включити до порядку денного сесії та прийняти за основу проєкт Закону № 9510 про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця.

Автори законопроєкту наголошують: своєчасне отримання заробітної плати за відпрацьовані дні в повному обсязі — конституційне право працівників. Однак ще до широкомасштабного вторгнення 129,5 тисяч українців не отримали заробітну плату вчасно, а заборгованість перед ними сягнула 3,1 млрд гривень. Через неотримання заробітної плати людина потрапляє у складні життєві обставини. А неможливість, зокрема, сплачувати кошти за спожиті комунальні послуги призводить до невиплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств.

Що змінює закон

Законопроєкт пропонує закріпити на законодавчому рівні норми, які:

  • забезпечують належний законодавчий захист права працівника на своєчасне отримання винагороди за працю;
  • гарантують працівнику отримання адекватної грошової компенсації збитків, понесених ним внаслідок порушення строків її виплати;
  • посилюють відповідальність роботодавця за затримку заробітної плати;
  • забезпечують створення гарантійної установи задля посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

«Керівники підприємств несуть кримінальну відповідальність за несплату заробітної плати. Однак засуджених за цей злочин майже нема. Таким чином відповідна норма Кримінального процесуального кодексу не працює. З іншого боку заборгованість по заробітній платі постійно зростає. Водночас підприємств, які не виплачують заробітну плату через банкрутство не так багато. Більшість підприємств, які не виплачують своєчасно зарплату знаходяться в державному секторі. А тому відповідальна за таку невиплату держава. Так каже Європейський суд з прав людини. Маємо забезпечити верховенство права», — наголосила голова Комітету Галина Третьякова..

Експерти профспілкового середовища повідомляють, що надалі прийняття законопроєкту:

  • зробить економічно невигідним для роботодавця затримувати зарплату;
  • створить умови для скорочення обсягів наявної заборгованості з її виплати;
  • підвищить рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці;
  • забезпечить створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

Реалізація запропонованих проєктом Закону за реєстр. № 9510 норм сприятиме наближенню законодавства України до європейських трудових стандартів та виконанню завдань, визначених Європейською Комісією в Аналітичному звіті про рівень наближення законодавства України до актуального права ЄС.

Джерело: офіційний сайт ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14426

Грошове забезпечення військовослужбовців 2025

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся в публікації
99868

Доплати педагогічним працівникам 2025: кому нараховувати

Які доплати встановлені педагогам в 2025 році — з’ясуємо з експертом. Розміри, порядок та умови встановлення підвищень посадових окладів і доплат педпрацівникам у державних та комунальних закладах освіти — у матеріалі.
67299

Середня зарплата для бронювання працівників: як обчислити без помилок

Обов'язковий критерій для бронювання працівників критично важливих підприємств – виплата середньої зарплати. Її розмір має бути не менше за 2,5 мінімальні, тобто 20 тис. грн. Із 5 березня середню зарплату для бронювання визначаємо за місячний період, а не квартальний. Як обчислити середню зарплату для бронювання працівників – роз’яснимо у статті. Розглянемо, з яких рядків брати показники, а також ситуації, за яких середня зарплата занижується
12064

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді