Калькулятор індексації зарплати
Члени Комітету рекомендували Верховній Раді України включити до порядку денного сесії та прийняти за основу проєкт Закону № 9510 про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця.
Автори законопроєкту наголошують: своєчасне отримання заробітної плати за відпрацьовані дні в повному обсязі — конституційне право працівників. Однак ще до широкомасштабного вторгнення 129,5 тисяч українців не отримали заробітну плату вчасно, а заборгованість перед ними сягнула 3,1 млрд гривень. Через неотримання заробітної плати людина потрапляє у складні життєві обставини. А неможливість, зокрема, сплачувати кошти за спожиті комунальні послуги призводить до невиплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств.
Що змінює закон
Законопроєкт пропонує закріпити на законодавчому рівні норми, які:
- забезпечують належний законодавчий захист права працівника на своєчасне отримання винагороди за працю;
- гарантують працівнику отримання адекватної грошової компенсації збитків, понесених ним внаслідок порушення строків її виплати;
- посилюють відповідальність роботодавця за затримку заробітної плати;
- забезпечують створення гарантійної установи задля посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.
«Керівники підприємств несуть кримінальну відповідальність за несплату заробітної плати. Однак засуджених за цей злочин майже нема. Таким чином відповідна норма Кримінального процесуального кодексу не працює. З іншого боку заборгованість по заробітній платі постійно зростає. Водночас підприємств, які не виплачують заробітну плату через банкрутство не так багато. Більшість підприємств, які не виплачують своєчасно зарплату знаходяться в державному секторі. А тому відповідальна за таку невиплату держава. Так каже Європейський суд з прав людини. Маємо забезпечити верховенство права», — наголосила голова Комітету Галина Третьякова..
Експерти профспілкового середовища повідомляють, що надалі прийняття законопроєкту:
- зробить економічно невигідним для роботодавця затримувати зарплату;
- створить умови для скорочення обсягів наявної заборгованості з її виплати;
- підвищить рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці;
- забезпечить створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.
Реалізація запропонованих проєктом Закону за реєстр. № 9510 норм сприятиме наближенню законодавства України до європейських трудових стандартів та виконанню завдань, визначених Європейською Комісією в Аналітичному звіті про рівень наближення законодавства України до актуального права ЄС.
Джерело: офіційний сайт ВРУ