Відновлено обов'язок політичних партій подавати звіти та проходити перевірки

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій».

Відновлено обов'язок політичних партій подавати звіти та перевірки НАЗК

Працівник відсутній на роботі: дії роботодавця

Закон № 3337-IX передбачає відновлення  обов'язку для політичних партій подавати звіти після майже чотирирічної перерви, що виникла спершу через обмеження COVID-19, а згодом — через запровадження воєнного стану. Також відновлено обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряти звіти

«Прозорість фінансування і роботи політичних партій та виборів є умовою спрямованості їх дій на інтереси суспільства. Тому партії повинні подавати звіти про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру. НАЗК розпочне перевірку отриманих звітів, що дозволить забезпечити фінансування партій лише із законних джерел, а отже рівні правила їх змагання за прихильність виборців», – зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков. 

Забезпечення прозорості політичного фінансування – це необхідність виконання міжнародних зобов'язань України, зокрема євроінтеграційних, а також виконання Конвенції ООН проти корупції та відповідних рекомендацій GRECO та особливо важливо в умовах воєнного стану. 

Відповідно до Закону:

  • парламентські партії мають подати звіти за 2020-2022 роки до 26 березня 2024 року;
  • інші партії – до 26 квітня 2024 року;
  • також передбачено особливості подання звітів за 2023 рік в залежності від обрання варіанту подання (квартальний або річний) та від права на державне фінансування:
  • це може бути 26 березня 2024 року;
  • або 26 квітня 2024 року.

Звіти за 2020 рік політичні партії мають подати в паперовій формі, а також в електронному вигляді із закритими персональними даними. За інші роки вони мають подати звіти виключно до реєстру POLITDATA. Серед змін – політичні партії за період 2020–2023 років можуть подати на вибір звіти за квартали або за рік.

Серед інших новел Закону:

  • звільнення політичних партій від встановленої законом відповідальності за подання звіту з неповною та/або недостовірною інформацією протягом воєнного стану за наявності відповідних обставин (втрата первинних документів, внаслідок воєнних дій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України тощо);
  • у Законі врегульовано питання розміщення депозитів. Так, партія може розміщувати кошти, у тому числі державного фінансування, на депозитному рахунку в національній валюті в установі банку України. 

Джерело: офіційний сайт НАЗК

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронна декларація – заповнення

Детальний алгоритм заповнення оновленої електронної декларації – у статті. Розділ за розділом без помилок разом із порадами від експерта.
82751

Електронна декларація: форма та терміни подання

Подання електронної декларації – обов’язок держслужбовців, службовців органів місцевого самоврядування, а також інших осіб, які виконують державні, адміністративні, організаційно-розпорядчі функції в бюджетних установах. Про нову форму декларації, яка діє з 11.10.2024 року та штрафи за недостовірні відомості – у консультації експерта.
106162

Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як

Держорган НАЗК вимагає електронного декларування статків і подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, аби запобігти корупції. Хто зобов’язаний подавати це повідомлення, за яких умов і коли?
10630

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді