Пошук по Класифікатору професій
Наприкінці 2023 року багато декларантів уже отримали довідку за результатами автоматизованої перевірки декларації (далі – Довідка). У такій Довідці відображаються встановлені невідповідності між відомостями у декларації та реєстрах, банках даних. При цьому, встановлення невідповідностей не означає, що зазначені у декларації відомості є неточними, але свідчить про те, що дані у декларації відрізняються від даних реєстрів та баз даних. Окремі невідповідності можуть свідчити взагалі лише про різне написання даних про об’єкт у декларації та в реєстрах.
Які виявлені невідповідності, вказані у Довідці, можуть свідчити про декларування неточних відомостей:
- відомості про об'єкт декларування наявні у реєстрі, але відсутні у декларації. У такому випадку у Довідці вказано «Дані в декларації відсутні». При цьому у Довідці відображаються всі відомості про об'єкт і найменування реєстру чи бази даних, в якій містяться відомості про такий об’єкт;
- зазначені у декларації відомості про об'єкт відрізняються від даних в реєстрах. У такому випадку у Довідці буде зазначено розділ декларації та номер об’єкта, щодо якого встановлена невідповідність, а також лише ті відомості про об’єкт, які відрізняються (наприклад, площа об’єкта у декларації – 90 м.кв, а у реєстрі – 95 м.кв.).
Поширеними є випадки встановлених невідповідностей про джерело доходу у випадку спадкування, укладення договору купівлі-продажу, коли вказується прізвище нотаріуса або Регіональний сервісний центр МВС, в якому здійснювалась постановка на облік транспортного засобу, замість особи, яка є реальним джерелом доходу. У таких випадках слід враховувати дані про джерело доходу, вказані у правовстановлюючих документах.
Крім того, порівняння даних декларації та реєстрів може не враховувати всіх правових позицій НАЗК з питань декларування. Наприклад, у Єдиному державному демографічному реєстрі наявні відомості про декілька чинних паспортів громадянина України для виїзду за кордон (написання прізвища імені в них однакове). За правилами декларування ви можете вказати один із паспортів, але за результатами порівняння даних у Довідці будуть відображені відомості про всі чинні паспорти, при цьому стосовно таких даних буде вказано, що «Дані в декларації відсутні». При заповненні декларації НАЗК рекомендує використовувати рекомендації, які розміщені в Базі знань.
При цьому, НАЗК звертає увагу, що відомості в реєстрах можуть бути неактуальними, тому рекомендує вжити заходи до їх актуалізації. Одна із цілей автоматизованої перевірки декларації – сприяння «чистоті» даних в реєстрах, забезпечення їх інтероперабельності (можливості порівняння). Надалі це сприятиме коректному перенесенню даних безпосередньо у чернетку декларації.
Деякі зазначені у Довідці невідповідності можуть свідчити виключно про те, що порівняння даних декларації і реєстрів показало, що відомості, зазначені у декларації відсутні у реєстрах, до яких НАЗК має автоматизований доступ.
Як правило це:
- відомості про отримані доходи, що не підлягають оподаткуванню, або відомості про які з інших причин відсутні у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
- об’єкти нерухомості, право на які набуто до 2013 року;
- об’єкти, що перебувають на праві володіння чи користування.
У цьому випадку у Довідці буде вказано «Дані в реєстрі відсутні». Це не означатиме, що дані, вказані у декларації, є неточними. Рекомендуємо вказувати у декларації відомості з правовстановлюючих та інших документів про об’єкт декларування, а також, за потреби, вжити заходів щодо актуалізації даних в реєстрах.
Важливо
Які зазначені у Довідці невідповідності взагалі не є помилкою і тим більше неточними відомостями, а пов’язані виключно з особливостями зазначення окремих відомостей у реєстрах? Йдеться про:
- різне написання відомостей про адреси розміщення об’єктів (назви вулиць, населених пунктів тощо), наприклад, вул. Макаренко – вулиця Макаренка, м. Київ – місто Київ, вулиця Тараса Шевченка – вулиця Шевченка Тараса;
- різне написання марок та моделей автомобілей, пробілів між буквами та цифрами, наприклад, Mazda CX – 5, Mazda CX-5 або Мазда СХ-5;
- використання різних символів у назвах юридичних осіб, наприклад Товариство з обмеженою відповідальністю “Промінь” та Товариство з обмеженою відповідальністю «Промінь», одинарні чи подвійні лапки).
НАЗК працюватиме над удосконаленням механізму автоматизованої перевірки задля мінімізації ідентифікації невідповідностей, які зумовлені виключно особливостями зазначення даних у реєстрах, базах даних.
Як у Довідці вираховується розмір виявлених невідповідностей:
- якщо за результатами порівняння даних встановлена невідповідність у грошовому вираженні, то по кожному об'єкту вираховується різниця між даними, вказаними у декларації й даними реєстру;
- під кожним розділом декларації формується висновок, у якому зазначається сума встановлених у всьому розділі невідповідностей, які мають грошове вираження;
- всі суми виявлених у розділах декларації невідповідностей сумуються та зазначаються у висновку Довідки однією загальною сумою.
У Довідці також за наявності підстав можуть вказуватись застереження до розділів про:
- банківські установи;
- фінансові зобов’язання;
- правочини та видатки.
Висновки про відсутність ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів ґрунтуються виключно на результатах застосування механізму автоматизованої перевірки та не перешкоджають вжиттю інших заходів фінансового контролю з встановлення ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів декларанта за наявності підстав.
НАЗК звертає увагу та наголошує, що:
- довідка за результатами автоматизованої перевірки не дає підстав для подання виправленої декларації, та може бути використана при заповненні декларацій наступних періодів або виправлення даних в реєстрах (якщо вони виявились не актуальними);
- наявність Довідки не виключає проведення повної перевірки декларації, у разі наявності у НАЗК інформації про можливе недекларування активів, ознак незаконного збагачення, необґрунтованість активів, а також не виключає проведення моніторингу способу життя декларанта за наявності підстав, визначених законом.
НАЗК нагадує, щорічні декларації за 2021-2022 роки необхідно подати до 31 січня 2024 року, а за 2023 рік – до 31 березня 2024 року включно.