Як фінансуватиметься здобуття вищої освіти в Україні після прийняття нового закону

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Згідно законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який 5 січня погодив Кабмін, в Україні запрацює грантова система оплати навчання в ЗВО.

Як фінансуватиметься здобуття вищої освіти в Україні

Пошук по Класифікатору професій

Зараз документ перебуває на розгляді Верховної Ради України. Якщо його ухвалять оперативно, нова система фінансування запрацює вже з вересня 2024 року.

Скільки передбачено бюджетних місць та за якими спеціальностями

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Обсяг державного замовлення встановлюватиметься щорічно Міністерством економіки України відповідно до потреб держави. Після того, як новий механізм фінансування повноцінно запрацює, обсяг держзамовлення можна буде прогнозувати завчасно.

Держзамовлення охопить всі або майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Потреби держави можуть змінюватися – перелік цих спеціальностей теж.

Чи залежатиме сума гранту від місця розташування університету

Системи регіональних коефіцієнтів МОН не передбачає, адже це порушуватиме принцип недискримінації. Сума державного гранту на навчання для здобуття вищої освіти залежатиме від результатів ЗНО/НМТ та обраної вступником спеціальності.

Вступники матимуть можливість скористатися визначеною сумою та спрямувати кошти в той університет, у який захочуть. Оскільки будь-які ЗВО мають обмеження в кількості студентів, під час добору враховуватимуть конкурсний бал.

Чи зможуть ті, хто раніше не завершив навчання за кошти державного або регіонального замовлення, отримати гранти для продовження навчання

Так, за умови, якщо відшкодують кошти за період навчання за держзамовленням. У такому разі вони матимуть право на отримання грантового фінансування від держави.

Чому ці зміни «на часі»

Для будь-якої країни ефективна система освіти передбачає динамічний розвиток, сильних фахівців та економічний добробут. Ми не можемо відкладати зміни, адже це затримуватиме розвиток країни.

Війна – це не привід зупинятися, а навпаки – поштовх пришвидшити зміни, щоб розвинути людський капітал. Запропоновані зміни дозволять використовувати обмежені бюджетні кошти ефективніше і справедливіше.

Чи можуть у студента забрати грант через низьку успішність

Якщо студента/-ку відрахують, то він/вона втратить джерело фінансування. Проте в разі відрахування повертати використані кошти не потрібно. Грант видаватимуть на 4 роки. Сума індексуватиметься до інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання, збільшиться й сума гранту.

Що робити, якщо вступник отримав грант із частковим покриттям, але в родини немає грошей для співфінансування

Якщо потрібно, вступники зможуть скористатися пільговими кредитами (із мінімальним відсотком) через державні банки. Пільги для вступників вразливих категорій залишаються дійсними. Також вступник може обрати здобувати вищу освіту за державним замовленням.

Таким випускникам держава гарантуватиме перше робоче місце. Якщо вартість навчання на бажану спеціальність в обраному університеті відповідатиме сумі гранту, навчання також буде безоплатним.

У якому разі студенту пропонуватимуть підписати контракт для забезпечення першим робочим місцем

Студентам, які навчатимуться за державним замовленням, пропонуватимуть підписати контракт, що гарантує забезпечення першим місцем роботи (одне або кілька місць на вибір). Водночас, якщо студент не захоче працювати там, він зможе відмовитися і продовжити навчання на контрактній основі. Повертати кошти за попередні роки навчання у разі переходу на контракт не потрібно.

Студенти, які навчатимуться за державні гранти або власні кошти, не матимуть зобов'язань щодо відпрацювань.

Джерело: офіційний сайт МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53412

Оренда державного та комунального майна в Україні у 2025 році

Процедура оренди державного та комунального майна для державних органів, ОМС та бюджетних установ у 2025 році має чітке правове регулювання. У статті розглянемо, які нормативні документи застосовуються, особливості укладення договору оренди, а також нюанси, які діють під час воєнного стану.
3884

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
59024

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
129172

Графік документообігу бюджетної установи: зразок і правила заповнення

Шукаєте ефективний спосіб організувати документообіг у бюджетній установі? У статті розповімо, як правильно побудувати графік документообігу з урахуванням вимог законодавства та реальних потреб установи. Практичний акцент, чітка структура та приклад для скачування — усе для того, щоб ви могли швидко впровадити зміни у своїй роботі.
1278

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді