Оренда житла може принести вигоду переселенцям – як скористуватися нормою закона

Особа, яка має статус внутрішньо переміщеної особи, має право на податкову знижку на суми коштів, сплачених за договором оренди житла (квартири, будинку).

Чи мають право внутрішньо переміщені особи на податкову знижку за договором оренди житла

Калькулятор штрафів

Порядок та підстави нарахування податкової знижки, в тому числі для офіційно зареєстрованих переселенців, регламентуються ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Підстави для податкової знижки та її сума відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація), яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:

 • квитанціями;
 • фіскальними або товарними чеками;
 • прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача);
 • а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).

Копії цих документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з Декларацією, а оригінали підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності. У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в Декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Для документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки, контролюючий орган не має права вимагати від платника податку надання документів та/або їх копій, які:

 • містяться в автоматизованих інформаційних і довідкових системах;
 • реєстрах, банках (базах) даних органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування;
 • та інформація з яких безоплатно отримується контролюючими органами відповідно до цього Кодексу та міститься в інформаційних базах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. При цьому, переселенці зобов’язані інформувати контролюючі органи про зміну даних, зокрема, про адресу реєстрації місця проживання та адресу фактичного місця проживання/перебування. Ці дані мають співпадати із зазначеної в довідці інформацією. Зміна даних проводиться через подання заяви за формою № 5ДР.

Таким чином, внутрішньо переміщена особа подає Декларацію до податкової, до якої подано пакет документів та в якій перебуває на обліку. Наявність саме цивільно-правового договору є необхідною умовою для того, щоб відповідна операція вважалася орендною операцією для підтвердження здачі житла в оренду.

Умова для отримання податкової знижки наступна: платник має подати заяву в довільній формі, в якій зазначається, що він та/або члени його сім’ї першого ступеня споріднення:

 • не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованих російською федерацією територій України;
 • не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання.

З метою перевірки зазначеної інформації у заяві мають міститись відомості, які дозволяють ідентифікувати членів сім’ї:

 • прізвище, ім’я, по батькові;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності);
 • номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються:

 • її батьки;
 • її чоловік або дружина;
 • діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Таким чином, для отримання податкової знижки на суму коштів переселенець має подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку:

 • декларацію;
 • копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
 • копію договору оренди житла;
 • копії платіжних та розрахункових документів, що підтверджують факт сплати (крім електронних розрахункових документів);
 • заяву, в якій зазначені відомості щодо відсутності умов, які не дають право на отримання податкової знижки згідно з нормами законодавства.

Додатковими документами, які підтверджують відсутність умов, що не дають права на отримання податкової знижки може бути:

 • Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
 • інформація від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської райдержадміністрацій щодо адресної допомоги для покриття витрат на проживання, тощо.

Джерело: офіційний сайт ГУ ДПС в Одеській області

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Статті за темою

Усі статті за темою

Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Зарплатний звіт – це об’єднаний звіт з ЄСВ, ПДФО та військового збору. У даній консультації приділимо більше уваги загальним питанням, заповненню основної частини звіту та тих додатків, які стосуються ЄСВ. Також тут можна скачати бланк звіту, його додатків та зразки їх заповнення.
77914

ПДФО 2024

Податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком, який наповнює як державний, так і місцеві бюджети. Водночас від розміру цього податку залежить велична доходу працівників та громадян, які отримують дохід. Розглянемо яким буде податок на доходи фізичних осіб 2024 року, за якими правилами його утримувати із зарплати та інших виплат.
5470

ПСП-2024: кому і як надавати

Податкова соціальна пільга надає можливість зменшити розмір ПДФО. Хто має право на ПСП 2024, як її застосовувати, для кого призначена «дитяча» ПСП та який її розмір, які документи потрібні для застосування такої ПСП, які коди ознак ПСП застосовувати при складанні Додатку 4ДФ Податкового розрахунку – відповіді на ці питання у даному огляді.
15472

Оподаткування подарунків працівникам

Оподаткування подарунків працівникам – на що слід звернути увагу при оподаткуванні подарунків працівникам і відображенні їх у Додатку 4ДФ Податкового розрахунку. Чи обкладаються новорічні подарунки ПДФО, військовим збором, ЄСВ та ПДВ?
31962

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді