НБУ знизив облікову ставку

Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15% до 14,5% із 15 березня 2024 року.

НБУ знизив облікову ставку до 14,5%

Калькулятор індексації зарплати

Таке рішення Правління НБУ враховує:

  • подальше сповільнення інфляції, 
  • збереження стійкої ситуації на валютному ринку, 
  • позитивні зрушення в питаннях отримання зовнішньої допомоги. 

Інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікував НБУ. У лютому вона знизилася до 4,3% у річному вимірі. Ситуація на валютному ринку також залишалася стійкою, зокрема завдяки заходам монетарної політики та валютного нагляду НБУ. У підсумку інфляційні та курсові очікування більшості груп респондентів також поліпшилися. 

Дохідність банківських депозитів та ОВДП і надалі перевищувала очікувану інфляцію. Відповідно інтерес до заощаджень у гривні зберігався. Обсяги вкладень українців у ОВДП та депозити строком понад три місяці стабільно зростали. Це обмежувало попит на валюту, а отже, сприяло й сповільненню інфляції. 

Інфляція залишатиметься помірною й надалі, попри незначне пришвидшення в другому півріччі. Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни. Зберігається й ризик недостатності міжнародного фінансування, проте останнім часом маємо позитивні зрушення в цьому напрямі. 

Нещодавно ЄС схвалив виділення Україні 50 млрд євро упродовж 2024–2027 років. Крім того, за тиждень очікуємо рішення Ради директорів МВФ щодо третього перегляду програми. Загалом у березні-квітні Україна може отримати більше 10 млрд дол. США. У результаті міжнародні резерви суттєво збільшаться. 

Зниження облікової ставки на 0,5 в. п. підтримає відновлення економіки без загрози для макрофінансової стійкості. Ситуація на валютному ринку залишатиметься контрольованою, інфляція – помірною, а дохідність гривневих інструментів для заощаджень – привабливою. 

Щоб стимулювати банки і далі конкурувати за вкладників, НБУ планує зберегти операції з тримісячними депозитними сертифікатами (ДС) як дієвий елемент операційного дизайну процентної політики.

Водночас ставка за цим інструментом з 15 березня знижується на 1,5 в. п. – до 17,5%. Також на 1,5 в. п. зменшується ставка за кредитами рефінансування – до 19,5%. Натомість ставка за ДС овернайт і надалі дорівнюватиме обліковій ставці. 

НБУ готовий і надалі динамічно адаптувати процентну політику, ураховуючи зміни в балансі ризиків для інфляції та курсової стійкості. За умови сталого зниження цих ризиків НБУ продовжить кроки зі зниження облікової ставки та пом’якшення обмежень. Це підтримає відновлення економіки та розвиток кредитування.  

Нагадаємо, названо індекс інфляції у лютому 2024 року.

Джерело: офіційний Telegram-канал Національного банку України

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Державний бюджет 2025

Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт за № 12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік» враховуючи пропозиції комітету ВРУ з питань бюджету. Наразі документ готується на підпис. Після підписання главою держави та офіційного оприлюднення тексту закону, він набере чинності з 01.01.2025. У статті поговоримо про основні показники Держбюджету 2025.
287

Типова кореспонденція субрахунків

Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для бюджетних установ - розберемо всі нюанси з обліку операцій внутрішнього переміщення активів та переведення активів з одного виду в інший
19061

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок.
164509

Розрахунок відпускних на прикладах

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2024 та 2025 роках з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
294037

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді