НБУ знизив облікову ставку

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15% до 14,5% із 15 березня 2024 року.

НБУ знизив облікову ставку до 14,5%

Відпускні: 21 відповідь на робочі ситуації 🤩

Таке рішення Правління НБУ враховує:

  • подальше сповільнення інфляції, 
  • збереження стійкої ситуації на валютному ринку, 
  • позитивні зрушення в питаннях отримання зовнішньої допомоги. 

Інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікував НБУ. У лютому вона знизилася до 4,3% у річному вимірі. Ситуація на валютному ринку також залишалася стійкою, зокрема завдяки заходам монетарної політики та валютного нагляду НБУ. У підсумку інфляційні та курсові очікування більшості груп респондентів також поліпшилися. 

Дохідність банківських депозитів та ОВДП і надалі перевищувала очікувану інфляцію. Відповідно інтерес до заощаджень у гривні зберігався. Обсяги вкладень українців у ОВДП та депозити строком понад три місяці стабільно зростали. Це обмежувало попит на валюту, а отже, сприяло й сповільненню інфляції. 

Інфляція залишатиметься помірною й надалі, попри незначне пришвидшення в другому півріччі. Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни. Зберігається й ризик недостатності міжнародного фінансування, проте останнім часом маємо позитивні зрушення в цьому напрямі. 

Нещодавно ЄС схвалив виділення Україні 50 млрд євро упродовж 2024–2027 років. Крім того, за тиждень очікуємо рішення Ради директорів МВФ щодо третього перегляду програми. Загалом у березні-квітні Україна може отримати більше 10 млрд дол. США. У результаті міжнародні резерви суттєво збільшаться. 

Зниження облікової ставки на 0,5 в. п. підтримає відновлення економіки без загрози для макрофінансової стійкості. Ситуація на валютному ринку залишатиметься контрольованою, інфляція – помірною, а дохідність гривневих інструментів для заощаджень – привабливою. 

Щоб стимулювати банки і далі конкурувати за вкладників, НБУ планує зберегти операції з тримісячними депозитними сертифікатами (ДС) як дієвий елемент операційного дизайну процентної політики.

Водночас ставка за цим інструментом з 15 березня знижується на 1,5 в. п. – до 17,5%. Також на 1,5 в. п. зменшується ставка за кредитами рефінансування – до 19,5%. Натомість ставка за ДС овернайт і надалі дорівнюватиме обліковій ставці. 

НБУ готовий і надалі динамічно адаптувати процентну політику, ураховуючи зміни в балансі ризиків для інфляції та курсової стійкості. За умови сталого зниження цих ризиків НБУ продовжить кроки зі зниження облікової ставки та пом’якшення обмежень. Це підтримає відновлення економіки та розвиток кредитування.  

Нагадаємо, названо індекс інфляції у лютому 2024 року.

Джерело: офіційний Telegram-канал Національного банку України

додаток

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідка ОК-5 2025: алгоритм отримання через Дію та ПФУ

Коли працівник йде на лікарняний або в декрет, важливо знати його страховий стаж. Для цього потрібна довідка за формою ОК-5. У статті пояснюємо, як отримати ОК-5 у 2025 році: через Дію чи ПФУ. Покажемо різницю між ОК-5 і ОК-7 та наведемо приклади, коли і як нею користуватися.
41658

Поновлення строків давності у 2025 році

Строки позовної давності, тобто терміни впродовж яких можна позиватися щодо стягнення прострочених боргів, незабаром відновлюються. На що це впливає для бюджетників — розповідаємо у статті.
405

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді