Про погашення податкового боргу
🔓Лікарняні по-новому: 6 прикладів
Податковий борг – це не тільки приватна справа окремого платника податків, це проблема загальнодержавного значення, оскільки податковий борг є тими грошима, які не надійшли до державного та місцевих бюджетів та, таким чином, не можуть бути використані для здійснення вкрай важливих бюджетних видатків.
Cума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК строк, та нарахованої, але не погашеної пені є податковим боргом (пп. 14.1.175 ПК).
Платник податків зобов’язаний самостійно погасити суму податкового боргу за власний кошт, однак є інші шляхи погашення податкового боргу з тих, що пропонує пункт 87.1 ПК, наприклад:
- за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
- за рахунок помилково або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі заяви платника). Тобто якщо платник має переплату з інших платежів, він може повернути ці кошти шляхом зарахування їх в погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу в порядку, визначеному у статті 43 ПК;
- за рахунок бюджетного відшкодування з ПДВ (на підставі відповідної заяви у складі декларації з ПДВ).
У разі коли у платника податків виник податковий борг, розмір якого перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 грн), контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1. ПК, надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
Стягнення коштів та продаж майна боржника провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ПК).
Впродовж 30 календарних днів з дня надсилання податкової вимоги процедури примусового стягнення ще не набудуть значних масштабів, а тому варто поквапитись із вирішенням питання самостійного погашення податкового боргу. Як тільки податковий борг буде погашений (самостійно або внаслідок дій контролюючого органу), податкова вимога вважатиметься відкликаною (пп. 60.1.1 ПК), а процедура стягнення припиниться.
У разі перерахування коштів в рахунок погашення боргу, при заповненні призначення платежу друкується код виду сплати «140», який символізує «погашення заборгованості».