Про погашення податкового боргу

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Податківці нагадали як можна погасити податковий борг та коли податкова вимога вважається відкликаною.

погашення податкового боргу

📈 Чи індексувати зарплату в травні та червні 2025

Податковий борг – це не тільки приватна справа окремого платника податків, це проблема загальнодержавного значення, оскільки податковий борг є тими грошима, які не надійшли до державного та місцевих бюджетів та, таким чином, не можуть бути використані для здійснення вкрай важливих бюджетних видатків.

Cума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК строк, та нарахованої, але не погашеної пені є податковим боргом (пп. 14.1.175 ПК).

Платник податків зобов’язаний самостійно погасити суму податкового боргу за власний кошт, однак є інші шляхи погашення податкового боргу з тих, що пропонує пункт 87.1 ПК, наприклад:

  • за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
  • за рахунок помилково або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі заяви платника). Тобто якщо платник має переплату з інших платежів, він може повернути ці кошти шляхом зарахування їх в погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу в порядку, визначеному у статті 43 ПК;
  • за рахунок бюджетного відшкодування з ПДВ (на підставі відповідної заяви у складі декларації з ПДВ).

У разі коли у платника податків виник податковий борг, розмір якого перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 грн), контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1. ПК, надсилає (вручає) йому податкову вимогу.

Стягнення коштів та продаж майна боржника провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ПК).

Впродовж 30 календарних днів з дня надсилання податкової вимоги процедури примусового стягнення ще не набудуть значних масштабів, а тому варто поквапитись із вирішенням питання самостійного погашення податкового боргу. Як тільки податковий борг буде погашений (самостійно або внаслідок дій контролюючого органу), податкова вимога вважатиметься відкликаною (пп. 60.1.1 ПК), а процедура стягнення припиниться.

У разі перерахування коштів в рахунок погашення боргу, при заповненні призначення платежу друкується код виду сплати «140», який символізує «погашення заборгованості».

За інформацією ГУ ДПС у Чернігівській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний рахунок 2025: переваги та недоліки

Перехід на Єдиний рахунок для сплати податків, зборів та ЄСВ — це добровільний крок. Однак зважте: якщо на нього перейти, то до кінця звітного року вже відмовитися буде не можна. Як працює ця дана система — у статті.
10211

Екологічний податок 2025: ставки і строки

Екологічний податок 2025 в Україні сплачують, зокрема, й бюджетні установи. Хто платники екологічного податку, які строки оплати й звітування — все це у даному огляді
41070

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
388213

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
41630

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску.
19971

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді