Залучення приватних інженерів призводить до здорожчання об’єктів відновлення на мільйони – ДАСУ

Держаудитслужба пропонує оптимізувати розрахунки витрат на будівництво та відмовитися від послуг залучених інженерів-консультантів

Залучення приватних інженерів призводить до здорожчання об’єктів відновлення на мільйони – ДАСУ

Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання

Під час відновлення зруйнованих війною об’єктів або будівництва захисних споруд державні замовники змушені витрачати значні кошти на додаткові інжинірингові послуги. Оплата роботи приватних консультантів – авторського та технічного нагляду – на великих проєктах вимірюється багатомільйонними сумами.

Змінивши підходи у розрахунках витрат на будівництво, ці гроші можна заощадити, а саме будівництво зробити дешевшим.

Наявність приватних експертів з авторського та технічного нагляду, що контролюють відповідність будівництва проєктній документації та будівельно-монтажним нормам, приводить до зайвих витрат. Сума оплати супровідних експертних послуг розраховується у відсотках від собівартості об’єкта будівництва і може сягати 6%.

Тобто, чим дорожчий проєкт – тим більше грошей отримають залучені інженери-експерти. Наприклад, під час перевірки Держаудитслужбою одного з проєктів вартістю 3,8 млрд грн, за додаткові інжинірингові послуги держава мала сплатити 160 млн грн (без ПДВ).

Крім того, на практиці, з якою стикалися фахівці Держаудитслужби, коли замовник будівництва передає функції проєктної організації, науково-технічного супроводу та авторського нагляду підряднику, то часто починається процес коригування проєкту.

«Зазвичай всі ці пропозиції спрямовані не на здешевлення вартості будівельних рішень, а навпаки – на його здорожчання. Адже підрядник після цього отримує більші кошти, і – пропорційно – зростають суми відсотків за додаткові послуги», – зазначила Голова ДАСУ Алла Басалаєва.

Наприклад, у 2023 році Держаудитслужба аналізувала договори на будівництво за бюджетні кошти великих інфраструктурних об’єктів. На початку реалізації проєктів і після коригування підрядником ціни договорів кардинально збільшувалися: з 300 млн грн – до 1,1 млрд грн, з 2,5 млрд грн – до 3,8 млрд грн.

Водночас експертна організація не несе відповідальності за свої висновки, а лише констатує відповідність проєкту технічним нормам. Отримати кваліфікацію експерта технічного нагляду теоретично може будь-хто, якщо він має профільну освіту і пропрацював на будівництві три роки. Вартість навчання та атестації сумарно становлять трохи більше ніж 21 тисячу гривень.

Тому Держаудитслужба пропонує оптимізувати розрахунки витрат на будівництво та відмовитися від послуг залучених інженерів-консультантів, особливо тим державним структурам (Службою відновлення, Управліннями капітального будівництва тощо), які мають відповідних фахівців у своєму штаті.

Нагадаємо, Президент України підписав законопроєкт № 11057 про обовʼязкове оприлюднення цін будівельних матеріалів у публічних закупівлях послуг з поточного ремонту та будівельних робіт.

Джерело: офіційний сайт ДАСУ

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Державний бюджет 2025

Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт за № 12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік» враховуючи пропозиції комітету ВРУ з питань бюджету. Наразі документ готується на підпис. Після підписання главою держави та офіційного оприлюднення тексту закону, він набере чинності з 01.01.2025. У статті поговоримо про основні показники Держбюджету 2025.
183

Типова кореспонденція субрахунків

Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для бюджетних установ - розберемо всі нюанси з обліку операцій внутрішнього переміщення активів та переведення активів з одного виду в інший
19056

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок.
164464

Розрахунок відпускних на прикладах

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2024 та 2025 роках з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
293826

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді