Прожитковий мінімум як антикорупційний механізм у діяльності публічних службовців

Врахування прожиткового мінімуму для працездатних осіб в діяльності публічних службовців є важливим не лише з точки зору соціальної політики, а й у контексті антикорупційних механізмів, оскільки цей показник є ключовим для забезпечення прозорості та доброчесності в державному управлінні

Прожитковий мінімум як антикорупційний механізм у діяльності публічних службовців

КАЛЬКУЛЯТОР СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ТА СЛУЖБИ В ОМС

У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб залишився на рівні 2024 року – 3028 грн.

Чому важливо знати розмір прожиткового мінімуму

Прожитковий мінімум слугує орієнтиром як для публічних службовців під час декларування, так і для антикорупційних органів при виявленні:

  • ознак недостовірних відомостей,
  • необґрунтованості активів,
  • незаконного збагачення,
  • зловживань у сфері життя громадян,
  • контролю за використанням державних коштів тощо. 

Подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані 

Якщо декларант отримав дохід, придбав майно або здійснив видаток на суму понад 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб у 2025 році, тобто 151 400 грн, він зобов’язаний повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) протягом 10 днів. Під доходом розуміється зарплата, гонорари, прибутки від продажу майна тощо. Придбання майна – це придбання нерухомості, автомобілів, цінних паперів та інших активів, які перевищують зазначену вище суму. Видатком найчастіше є грошові кошти.

Однак, якщо особа отримала спадщину у подарунок чи набула майно шляхом приватизації, але в документах, які встановлюють право власності, його вартість не визначена, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подавати не потрібно. Ця інформація просто зазначається у декларації за відповідний звітний період. Детальніше про те, за яких обставин подається повідомлення про суттєві зміни в майновому стані – читайте тут.

Декларування

Розмір прожиткового мінімуму важливий для визначення порогів декларування у розділах декларації

  • 5 – «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)»;
  • 11 – «Доходи, в тому числі подарунки» (лише в частині декларування подарунків, вартість яких перевищує 5 прожиткових мінімумів, що становить 15 140 грн);
  • 12 – «Грошові активи»;
  • 13 – «Фінансові зобов'язання»;
  • 14 – «Видатки та правочини суб'єкта декларування». 

НАЗК нагадує, з 1 січня 2025 року стартувала щорічна кампанія декларування публічних службовців – 2024, яка триватиме до 31 березня включно.

Важливо!

Функція «Дані для декларації» тимчасово не працюватиме до відновлення роботи реєстрів Міністерства юстиції України.

Джерело: офіційний сайт НАЗК

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронна декларація – заповнення

З 11 жовтня 2024 року набула чинності оновлена форма електронної декларації. Змін зазнало й повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, тож маємо для вас детальний алгоритм заповнення електронної декларації.
72629

Електронна декларація: форма та терміни подання

Подання електронної декларації – обов’язок держслужбовців, службовців органів місцевого самоврядування, а також інших осіб, які виконують державні, адміністративні, організаційно-розпорядчі функції в бюджетних установах. Про нову форму декларації, яка діє з 11.10.2024 року та штрафи за недостовірні відомості – у консультації експерта.
94136

Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як

Держорган НАЗК вимагає електронного декларування статків і подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, аби запобігти корупції. Хто зобов’язаний подавати це повідомлення, за яких умов і коли?
8833

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді