Педпрацівники не повинні проходити медогляди за власні кошти

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
головний редактор порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Освітній омбудсмен навела приклад ситуації, де педагогічну працівницю змусили пройти медогляд за свій рахунок. Після того, як засновник отримав звернення освітнього омбудсмена, то виділив кошти для медогляду педпрацівникам. Дивімося деталі в матеріалі

Педпрацівники не повинні проходити медогляди за власні кошти Як подати повідомлення про виплату коштів до ПФУ⤵️

Наприкінці січня освітній омбудсмен отримала звернення від педпрацівниці ЗДО Чернігівщини. Її змушували пройти медогляду за власні кошти. Вона повідомила, що у вересні 2024 року для її закладу освіти виділили обмежену кількість місць для проходження безоплатних медоглядів, тому вона не потрапила до списку. На початку 2025 року педпрацівникам повідомили, що вони мають проходити такі огляди за власні кошти, інакше їх не допустять до роботи. Щоб з'ясувати обставини цієї ситуації освітній омбудсмен звернулася до засновника закладу освіти.

У своїй відповіді засновник зазначив, що впродовж попередніх років обов'язкові медогляди освітян фінансували на основі програми розвитку освіти громади на 2022-2024 роки. Нової програми розвитку освіти на 2025-2027 роки не встигли вчасно ухвалити. Саме через це фінансування призупинили. Однак наприкінці лютого 2025 року бюджетну програму, у межах якої здійснюється фінансування таких оглядів, ухвалили. Управління освіти вже провело закупівлю та уклало договір на надання послуг. Тож наразі медогляди працівників закладів освіти фінансуються за рахунок бюджету громади. Скарги щодо примусу проходження медоглядів за власні кошти до управління освіти не надходили – повідомили у відповіді. Також Управління освіти зазначило, що:

«частина працівників, які підлягали медичному огляду в січні-лютому 2025 року, пройшли його за їхнім бажанням власним/іншим коштом».

У цій ситуації не йдеться про оплату за власним бажанням своїм коштом. Педпрацівники були вимушені це зробити, щоб виконати вимогу законодавства про обов'язковий профілактичний медичний огляд та отримати допуск до роботи. Тому освітній омбудсмен закликала органи влади своєчасно розробляти й ухвалювати програми та виділяти кошти для проходження медичних оглядів працівників закладів освіти,  щоб уникнути порушення прав освітян.

Порядок проведення обов'язкових профілактичних медоглядів та видачі особистих медичних книжок, затверджений постановою КМУ від 23.05.2001 № 559 передбачає, що:

  • обов'язкові медогляди проводять за рахунок роботодавців (підприємство, установа, організація або фізособа - суб'єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників);
  • витрати закладів та установ охорони здоров'я на обов'язкові медогляди працівників бюджетних установ та організацій, покривають за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров'я.

Тому перекладати на педагогічних працівників витрати на обов’язкові медогляди – незаконно.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24914

Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи 2025

Положення про бухгалтерську службу в 2025 році зазнало змін. У статті — актуальний бланк і пояснення від експерта про завдання, функціональні обов’язки та повноваження бухгалтерської служби бюджетної установи.
486

Зразок положення про оплату праці: скачайте

У статті — зразок положення про оплату праці працівників на прикладі комунального підприємства. Скористайтеся прикладом і складіть власне положення без помилок.
70798

Строковий трудовий договір: зразок, особливості оформлення

Коли можна укладати строковий трудовий договір у 2025 році, хто підпадає під винятки (вчитель-пенсіонер, відсторонений, тимчасовий працівник), і як правильно скласти документ — розповідаємо у статті. Скачайте зразок строкового договору і укладіть його без помилок.
91865

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді