Деяким українцям спростили порядок отримання пенсій і страхових виплат

Автор
редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на тимчасово окупованих територіях

Деяким українцям спростили порядок отримання пенсій і страхових виплат

Лікарняні-2025: не хапайтеся за голову 4 квітня, читайте зараз

Раніше деякі категорії пенсіонерів мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат, зокрема:

  • особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року; та
  • громадяни, які виїхали за кордон після цієї дати; або
  • проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Це ускладнювало отримання коштів. Для врегулювання ситуації Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження: в Україні, на ТОТ чи за кордоном. Відтепер такі пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України, а не лише Ощадбанку, як було до цього.

Також встановили, що:

  • для отримання пенсійних виплат громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають раз на рік проходити фізичну ідентифікацію. Проходити фізичну ідентифікацію потрібно щороку до 31 грудня;
  • якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці півроку пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію. Такі вимоги встановили для підтвердження того, що пенсіонер, який проживає за межами підконтрольної території України (наприклад, на ТОТ або за кордоном) — живий, і кошти пенсії зі своєї картки отримує саме він.

Увага: виплата пенсій громадянам на ТОТ та тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови підтвердження інформації про неодержання пенсії від рф. Для цього необхідно написати заяву на ПФУ в довільній формі про неодержання пенсії від рф, та подати до ПФУ.

Що таке фізична ідентифікація

Фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один із зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Це міжнародна практика встановлення особи, щоб перевірити, що особа жива і кошти отримує саме та людина, якій вони призначені. Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат. Більшість громадян проходять ідентифікацію, навіть не помічаючи цього, адже вона відбувається в момент контакту з листоношею, органом ПФУ чи банком, де відкрито рахунок.

Як пройти фізичну ідентифікацію

Пройти ідентифікацію можна у декілька способів:

  • офлайн, якщо особа перебуває в Україні на підконтрольній території і має можливість звернутись особисто;
  • онлайн, якщо особа знаходиться за кордоном або на ТОТ.

Водночас при собі потрібно мати:

  • документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати;
  • у випадку дитини – свідоцтво про народження дитини;
  • відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія;
  • пенсійне посвідчення.

Спосіб №1

Особисто відвідати орган ПФУ або банк, де відкрито пенсійний рахунок. Громадяни за кордоном можуть особисто звернутись до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою. Потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом з документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.

Спосіб №2

Віддалено авторизуватись в електронному кабінеті ПФУ за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення за посиланням).

Спосіб №3

Пройти ідентифікацію по відеозв'язку. Для цього необхідно:

  • зайти на портал електронних послуг ПФУ;
  • натиснути на вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» у верхній частині екрана;
  • заповнити усі позначені зірочкою поля форми, яка зʼявиться на екрані, а саме:
  • ввести особисті дані й дані документа, що посвідчує особу;
  • вказати адресу електронної пошти та номер телефону для звʼязку з фахівцем ПФУ;
  • обрати зручний спосіб проведення відеоідентифікації через: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom;
  • вказати, якщо необхідно, про потребу перекладу жестовою мовою чи фізичного супроводу персонального помічника/асистента;
  • дати згоду на передачу особистих даних та натиснути «Подати заяву».

Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Працівник ПФУ зв'яжеться з особою для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації.

Під час відеоідентифікації фахівець ПФУ:

  • звіряє особу одержувача з фото, яке містить документ, що посвідчує особу власника; або
  • звіряє особу представника/помічника з документом, що підтверджує його повноваження.

Відеофіксація проводиться так, щоб відеозображення давали змогу розпізнати одержувача/представника/помічника та деталі ідентифікаційного документа (фото, дані).

Що буде, якщо особа не пройде фізичну ідентифікацію

Якщо особа не вийде на зв'язок із ПФУ і не пройде ідентифікацію в один із запропонованих способів вище, на її банківський рахунок/картку пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.

Що робити, якщо особі припинили виплату пенсії

Вірогідно, виплату пенсії припинили або через те, що особа не пройшла вчасно ідентифікацію, або — якщо особа проживає на ТОТ, — по її банківському рахунку не було руху коштів більше шести місяців.

Для відновлення пенсійних виплат (якщо виплату пенсій припинено до 20 березня 2025 р.) особі необхідно написати заяву до ПФУ про поновлення виплат, де зазначити банківський рахунок, на який необхідно здійснювати виплати, та пройти фізичну ідентифікацію.

Заява подається особисто або онлайн, зокрема, з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Дія), або через веб-портал електронних послуг ПФУ із подальшим проходженням фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку.

Люди, які перебувають за кордоном, можуть надіслати цю письмову заяву із документом про посвідчення факту, що фізична особа є живою, звичайною поштою за місцем реєстрації.

Для поновлення виплати пенсії через непроходження фізичної ідентифікації, необхідно пройти фізичну ідентифікацію.

ПФУ ухвалить рішення про поновлення виплати пенсії, якщо особа пройшла фізичну ідентифікацію протягом року з дати припинення виплати. Якщо особа звернеться пізніше, то потрібно пройти ідентифікацію та подати до ПФУ заяву про поновлення пенсії. Це можна зробити особисто або онлайн з використанням електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).

Джерело: офіційний сайт Мінсоцполітики

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2025

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразової грошової допомоги у 2025 році - розглянемо детальніше це питання.
8325

Прожитковий мінімум 2025

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2025 року, розмір якого визнає Держбюджет-2025
12419

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
62025

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді