Мова агресора в закладі освіти = позапланова перевірка та покарання керівника

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
головний редактор порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Освітній омбудсмен виявила, що в закладі освіти надавали фізкультурно-оздоровчі послуги на платній основі. Спортивні заняття проводили у закладі освіти російською мовою. Освітній омбудсмен прагне притягнути керівника закладу освіті до відповідальності та ініціює позапланову перевірку. Деталі дивімося ситуації

Мова агресора в закладі освіти = позапланова перевірка та покарання керівника 🕔Неповний робочий час: готові інструкції

Нещодавно до освітнього омбудсмена звернувся військовий, який повідомив, що у приміщенні та на території закладу загальної середньої освіти Київщини проводять спортивні заняття російською мовою.

Заявник просив перевірити компетентність керівника закладу освіти, який дозволяє це у закладі освіти. Він цікавився, на яких правах там проводять заняття, з ким це узгоджено, чи сплачують податки та чи отримує заклад освіти якусь неправомірну фінансову вигоду.

Освітній омбудсмен звернулася до заявника і попросила надати інформацію, яка би підтверджувала його слова.

Оскільки під час розгляду звернення завжди запитують позицію обох сторін, то щоб з’ясувати усі обставини ситуації надіслали лист до закладу. У відповідь отримали дуже коротке пояснення: «освітній процес у закладі забезпечується виключно державною мовою, приміщення закладу освіти в оренду третім особам не передаються».

Згодом заявник надав підтвердження фактів, що спортивні заняття проведять у закладі російською мовою. Також він повідомив, що керівник закладу освіти просив його відкликати звернення до освітнього омбудсмена.

Після цього освітній омбудсмен повторно звернулася до закладу освіти, щоб отримати більше інформації про ситуацію.

Керівник закладу освіти повідомив, що жодних договорів оренди приміщення не укладали, спортивні заняття проводили в позаурочний час, їх відвідували діти шкільного віку та дорослі.

Заняття мали «фізкультурно-оздоровчу спрямованість, а не розважально-комерційну». Також директор зазначив, що не узгоджував їх проведення із органом управління освітою у громаді. Більше такі заняття не проводять.

Освітній омбудсмен опрацювала акаунти у соціальних мережах особи, що надає фізкультурно-оздоровчі послуги, і з’ясувала, що усі послуги надаються на платній основі, а акаунти ведуть мовою країни-агресора.

Вона надіслала листи до управління освіти у громаді, щоб притягнути до відповідальності керівника закладу освіти, а також до Державної служби якості освіти у Київській області, щоб провести перевірку в закладі.

Нагадаємо підстава для позапланової перевірки закладу освіти – звернення освітнього омбудсмена (ч. 5 ст. 69 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту»).

Також освітній омбудсмен надіслала звернення до Уповноваженого із захисту державної мови щодо перевірки за цим фактом.

Освітній омбудсмен співпрацює з органами влади та правоохоронними органами, і якщо виявляє правопорушення, то реагує на нього.

Державна мова в Україні – українська. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України – визначає стаття 10 Конституції України. Українська мова як державна – обов’язковий засіб спілкування в публічних сферах суспільного життя. Однією із них є сфера освіти, що передбачено Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Саме державна мова є мовою публічних заходів (ст. 29 Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

Публічними заходами для цілей цього Закону є, зокрема:

  • збори;
  • конференції;
  • мітинги;
  • виставки;
  • навчальні курси;
  • семінари;
  • тренінги;
  • дискусії;
  • форуми;
  • а також інші заходи, доступні або відкриті для учасників таких заходів вільно чи за запрошенням, за плату чи безоплатно, постійно, періодично, одноразово або час від часу, що організовують повністю або частково органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні установи, організації, а також суб’єкти господарювання, власники (засновники, учасники, акціонери) яких є держава або територіальна громада незалежно від частки цієї власності.

Як формальні заняття у закладах освіти (уроки, лекції, семінарські заняття), так і виховні та культурно-просвітницькі, які вони організовують (форуми, семінари, виставки, екскурсії, квести, практикуми, тренінги, творчі вечори тощо), мають бути українськомовними.

Всі заходи, які відбуваються в закладі освіти, як установі комунальної форми власності мають проводити державною мовою.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Держбюджет 2025: показники та зміни

Щороку законотворець приймає новий фінансовий план країни. На 2025 рік фінансові, соціальні та інші показники визначені у Законі України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX, який чинний з 01.01.2025. У червні 2025 року Уряд схвалив зміни до Держбюджету 2025. Говорімо про основні показники Держбюджету 2025 та що в ньому планують змінити.
10453

Мінімальна зарплата у 2025 та 2026 роках: що зміниться для бухгалтера

Мінімальна зарплата 2025 встановлена Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Розмір МЗП з 1 січня 2025 року залишився на рівні 8000 грн. У статті розглянемо, як мінімальна зарплата в Україні впливає на основні соціальні показники та податки. Також поговоримо про те, яка буде мінімальна зарплата у 2026 році, оскільки маємо Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки.
64871

Як оформити передачу комунального майна ОМС: облік і проведення

Передача комунального майна з балансу на баланс між установами потребує правильного документального оформлення та бухгалтерського обліку. Які акти складати, які проведення застосовувати, як обліковується прийняття майна — розповідємо в статті
42758

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78812

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді