Які пільги передбачені для військовополонених та звільнених з полону

Автор
редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Військовослужбовці, які повернулися з російського полону або досі перебувають у ньому, мають право на комплексну державну підтримку. Законодавство забезпечує таким особам широкий спектр соціальних гарантій та пільг

Які пільги передбачені для військовополонених та звільнених з полону

Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?

Правовий статус та соціальний захист військовополонених та членів їхніх сімей регулюється Законом «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» (далі — Закон).

Особи, щодо яких встановлено факт перебування у полоні, мають право на такі пільги та соціальні гарантії

  • одноразова державна грошова допомога;
  • щорічна державна грошова допомога — також може надаватися членам його сім’ї під час перебування в полоні;
  • медична, реабілітаційна, психологічна допомога, соціальна та професійна адаптація;
  • соціальні послуги;
  • пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням або компенсація його вартості;
  • першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів тимчасового проживання;
  • збереження місця роботи протягом усього періоду перебування в полоні, а також протягом шести місяців після звільнення;
  • право на одноразове отримання ваучера для перекваліфікації або підвищення кваліфікації;
  • звільнення від фінансових зобов’язань та штрафів на період полону і протягом шести місяців після звільнення з можливістю реструктуризації боргів;
  • цільова підтримка для здобуття освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Окрім цього, за військовими, захопленими в полон, зберігається виплата грошового забезпечення. Військовослужбовець може заздалегідь скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження про його виплату конкретним особам. Якщо такого розпорядження немає, грошове забезпечення виплачується подружжю, законним представникам дітей або батькам.

Які існують пільги для військовополонених

На військовополонених, які є військовослужбовцями або ветеранами війни також поширюються соціальні гарантії і пільги, передбачені:

Зазначений перелік не є вичерпним. Умови їхньої реалізації конкретизуються постановами Кабінету Міністрів України та наказами профільних міністерств. 

Як оформити статус та отримати допомогу

Для того, щоб скористатися передбаченими пільгами, необхідно спочатку оформити офіційний статус особи, позбавленої особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Для цього військовий, член його родини або законний представник має подати заяву до Мінрозвитку. 

До заяви потрібно додати наступні документи

  • довідку про перебування в місцях несвободи із зазначенням строку або документ про участь у добровольчому формуванні;
  • витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (за наявності кримінального провадження стосовно особи);
  • повідомлення органів Сил безпеки та оборони стосовно особи. 

Спеціальна Комісія розглядає надані матеріали та приймає рішення про надання відповідного статусу. Після цього дані вносяться у Єдиний реєстр осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

як оформити статус особи, позбавленої особистої свободи

Зразок заяви, встановлений наказом Мінрозвитку від 21 січня 2025 року № 76, доступний за посиланням. Детальна процедура визначена ст. 3 та ст. 4 Закону та постановою КМУ «Деякі питання виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» від 15 листопада 2022 року № 1281.

Джерело: офіційний сайт МОУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2025

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразової грошової допомоги у 2025 році - розглянемо детальніше це питання.
8299

Прожитковий мінімум 2025

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2025 року, розмір якого визнає Держбюджет-2025
12369

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
61900

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді