Про правові наслідки зміни ставки орендної плати без внесення змін до договору оренди

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Верховний Суд опублікував огляд актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за березень 2025 року

Про правові наслідки зміни ставки орендної плати без внесення змін до договору оренди

Списуємо майно в бюджетній установі

Верховний Суд визначив:

Податковий кодекс (ПК) чітко регулює питання орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Згідно зі статтею 288 ПК орендна плата має бути визначена в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою ніж 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (як це встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 ПК), а також не може перевищувати 12 %.

Зміна орендної плати може бути здійснена лише після внесення змін до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди. Якщо ставка орендної плати в договорі вже відповідає встановленому законодавцем мінімуму (3%), її зміна потребує укладення додаткової угоди між сторонами. Лише після цього можна застосовувати нову ставку орендної плати, визначену органом місцевого самоврядування.

У разі суперечності між нормами ПК та іншими нормативно-правовими актами, перевага надається нормам цього кодексу, оскільки вони є актами загальнодержавного рівня, що регулюють орендні відносини. Навіть якщо орган місцевого самоврядування ухвалив рішення про зміну орендної ставки, це не дає підстав для автоматичного збільшення орендної плати без внесення змін до укладеного договору оренди.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 06.03.2025 у справі № 160/5643/23 можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/125656549.

Отже, у разі підвищення органом місцевого самоврядування ставки орендної плати, спочатку потрібно внести зміни до договору оренди, лиш після цього з дня набрання чинності додатковою угодою до договору оренди можна застосовувати нову підвищену ставку орендної плати.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Методика розрахунку орендної плати: визначаємо розмір, індексуємо, розподіляємо

За оренду державного/комунального майна орендарі сплачують орендну плату установі – орендодавцю/балансоутримувачу. Розмір її за перший місяць/добу/годину визначає договір оренди. Та перед укладенням договору орендодавець/балансоутримувач має визначати її розмір. Як визначити/розрахувати орендну плату розглянемо далі.
59884

Відшкодування комунальних послуг орендарями

Як розрахувати відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах? Скачайте Договір відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах.
40638

Методика розподілу орендної плати в ОМС

Здавання майна в оренду – типова господарська операція, але у бюджетників вона має спеціальне законодавче регулювання. З’ясуємо, куди має надходити орендна плата – до самих ОМС чи до доходної частини місцевого бюджету, а також, як на практиці виглядає методика розподілу орендної плати.
6295

Оренда майна під час війни: перші кроки, щоб унормувати

Законодавці Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 01.04.2022 № 2181-IX з 13.04.2022 спростили орендні правила, які визначає Закон № 157. Нові вимоги встановили на час воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Розглянемо детальніше, скільки діятимуть договори, які уклали під час воєнного стану, та за якими правилами передаватимуть майно в оренду в цей період.
5427

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді