Про правові наслідки зміни ставки орендної плати без внесення змін до договору оренди
Списуємо майно в бюджетній установі
Верховний Суд визначив:
Податковий кодекс (ПК) чітко регулює питання орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Згідно зі статтею 288 ПК орендна плата має бути визначена в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою ніж 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (як це встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 ПК), а також не може перевищувати 12 %.
Зміна орендної плати може бути здійснена лише після внесення змін до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди. Якщо ставка орендної плати в договорі вже відповідає встановленому законодавцем мінімуму (3%), її зміна потребує укладення додаткової угоди між сторонами. Лише після цього можна застосовувати нову ставку орендної плати, визначену органом місцевого самоврядування.
У разі суперечності між нормами ПК та іншими нормативно-правовими актами, перевага надається нормам цього кодексу, оскільки вони є актами загальнодержавного рівня, що регулюють орендні відносини. Навіть якщо орган місцевого самоврядування ухвалив рішення про зміну орендної ставки, це не дає підстав для автоматичного збільшення орендної плати без внесення змін до укладеного договору оренди.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 06.03.2025 у справі № 160/5643/23 можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/125656549.
Отже, у разі підвищення органом місцевого самоврядування ставки орендної плати, спочатку потрібно внести зміни до договору оренди, лиш після цього з дня набрання чинності додатковою угодою до договору оренди можна застосовувати нову підвищену ставку орендної плати.