Винагорода за ЦПД: як облікувати, щоб не було проблем із Казначейством
Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Чи можна оплатити зі спецфонду винагороду за ЦПД
Обираєте між зарплатною та підрядною моделлю обліку для договору ЦПХ? У відео роз’яснюємо, яку модель обрати для фінзвітності, щоб уникнути відмови від Казначейства, які документи оформити та на що звернути увагу в бухпроведеннях.
Ваша установа залучає фізосіб виконувати роботи або надавати послуги за договором цивільно-правового характеру? Якщо так — поговорімо, як у бухобліку показати нарахування винагороди. Варіантів два: як оплату послуг підрядника або як зарплату.
Відносини за договором ЦПХ й трудові відносини мають багато спільного, адже виконувати роботи або надавати послуги установи залучають фізосіб-працівників. Але взаємовідносини між сторонами регулюють різні договори та законодавчі норми.
На тому, що цивільно-правовий договір не повинен містити ознак трудових відносин, неодноразово наголошували урядовці (лист Мінсоцполітики від 19.03.2019 № 291/0/204-19).
Тож логічно, що фізособи, зокрема й працівники установи, які є стороною в договорі ЦПХ, є звичайними підрядниками. Відповідно, облікувати розрахунки з ними варто на субрахунку 6211 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», а витрати на винагороду підрядникам — на субрахунках 8013 або 8113 «Матеріальні витрати».
Однак Мінфін багато років ототожнює зарплату й винагороду за договором ЦПХ для бухоблікових потреб (лист Мінфіну від 23.01.2025 № 41020-08/В-105/2/167).
Навіть позиція Мінекономіки у листі від 06.02.2025 № 4701-05/12165-09, що винагорода за договором ЦПХ та зарплата — різні категорії, не змінила думку Мінфіну.
Нагадаємо: фінансове міністерство рекомендує відображати нарахування винагороди за дебетом субрахунків 8011 або 8111 «Витрати на оплату праці» та кредитом субрахунку 6511 «Розрахунки із заробітної плати».
Позицію Мінфіну бере до уваги Казначейство. Коли приймає фінзвітність, вимагає, аби показники витрат за кодами економічної класифікації видатків 2111 «Заробітна плата» та 2120 «Нарахування на оплату праці» відповідали сумам у рядках 2820 і 2830 Звіту про фінансові результати форми № 2-дс.
Тож поки Мінфін не надасть інших роз’яснень, безпечніше показувати в бухобліку нарахування винагороди за договором ЦПХ так само, як зарплату. Так ви уникнете проблем із поданням звітності.
Ще більше порад щодо нарахування, обліку й оподаткування виплат за цивільно-правовими договорами знайдете в електронному журналі «Головбух Бюджет». Долучайтеся до спільноти однодумців у наших соцмережах, щоб завжди бути в курсі змін.
До зустрічі!