Відгул за роботу у вихідний: коли надавати

393

Запитання

Коли надавати працівнику відгул за роботу у вихідний день?

Відповідь

До роботи у вихідні дні залучають окремих працівників лише з дозволу профспілки установи у виняткових випадках, що визначені у частині 2 статті 71 КЗпП.

Щоб залучити працівника до роботи у вихідний день, керівник видає відповідний наказ.

Таку роботу компенсують або оплатою у подвійному розмірі, або іншим днем відпочинку — за згодою сторін (ст. 72 КЗпП). Обраний спосіб керівник обумовлює у наказі.

Коли надавати відгул за роботу у вихідний день — вирішують працівник та керівник з урахуванням інтересів обох сторін, а також зважаючи на положення колективного договору.

Якщо працівник використає право на відгул на власний розсуд, це вважатиметься неявкою на роботу без поважних причин і може бути підставою для звільнення за прогул відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП.

Нагадуємо, що прогулом є відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно за день без поважних причин (наприклад, самовільне використання без погодження з власником або уповноваженим ним органом днів відгулів, чергової відпустки). Суди повинні виходити з цього під час розгляду позовів про поновлення на роботі осіб, звільнених за пунктом 4 статті 40 КЗпП (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

За інформацією ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14179

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9848

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12978