Робота в нічний час: чи скорочувати тривалість зміни

316

Запитання

Черговий по гуртожитку працює в нічний час. Чи потрібно скорочувати тривалість його зміни на одну годину? Якою для працівника, що працює в нічний час, має бути тижнева норма робочого часу?

Відповідь

Робочим часом вважають час, протягом якого працівники за правилами внутрішнього трудового розпорядку виконують трудові обов’язки.

Скорочення тривалості роботи (зміни) на одну годину за роботи в нічний час передбачає частина перша статті 54 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Нічним вважають час з 10 год. вечора до 6 год. ранку. Зауважимо, що таке правило не поширюється на працівників, для яких уже передбаченt скорочення робочого часу (п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 51 КЗпП).

Отже, для роботи в нічний час скорочується лише тривалість зміни, а тижнева норма робочого часу не скорочується. Тобто тривалість роботи працівника в нічний час може бути менша на одну годину, а, скажімо, через кілька днів на цю годинупотрібно продовжити тривалість денної роботи. Тому тривалість роботи у нічний час скорочують в межах встановленого працівнику режиму робочого часу. Графіки змінності мають забезпечити відпрацювання 40-годинного робочого тижня, у т. ч. якщо працівники частково виконують роботу в нічний час.

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем (ч. 2 ст. 54 КЗпП).

Черговим по гуртожитку, як правило, запроваджують підсумований облік робочого часу. Застосування підсумованого обліку робочого часу регулюють Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138.

За підсумованого обліку робочого часу роботу чергового по гуртожитку регулюють графіки змінності, які установа розробляє і погоджує з профспілкою. Графіки змінності слід розробляти так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала норм тривалості робочого часу, передбачених у статтях 50 і 51 КЗпП.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153068

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
74911

Довідка про трудовий та страховий стаж

Отримати довідку ПФУ про трудовий та страховий стаж можуть і працівник, і роботодавець. Розкажемо, як це зробити онлайн, як рахувати стаж за цією довідкою.
22057

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
94208