Робота в нічний час: чи скорочувати тривалість зміни

487

Запитання

Черговий по гуртожитку працює в нічний час. Чи потрібно скорочувати тривалість його зміни на одну годину? Якою для працівника, що працює в нічний час, має бути тижнева норма робочого часу?

Відповідь

Робочим часом вважають час, протягом якого працівники за правилами внутрішнього трудового розпорядку виконують трудові обов’язки.

Скорочення тривалості роботи (зміни) на одну годину за роботи в нічний час передбачає частина перша статті 54 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Нічним вважають час з 10 год. вечора до 6 год. ранку. Зауважимо, що таке правило не поширюється на працівників, для яких уже передбаченt скорочення робочого часу (п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 51 КЗпП).

Отже, для роботи в нічний час скорочується лише тривалість зміни, а тижнева норма робочого часу не скорочується. Тобто тривалість роботи працівника в нічний час може бути менша на одну годину, а, скажімо, через кілька днів на цю годинупотрібно продовжити тривалість денної роботи. Тому тривалість роботи у нічний час скорочують в межах встановленого працівнику режиму робочого часу. Графіки змінності мають забезпечити відпрацювання 40-годинного робочого тижня, у т. ч. якщо працівники частково виконують роботу в нічний час.

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем (ч. 2 ст. 54 КЗпП).

Черговим по гуртожитку, як правило, запроваджують підсумований облік робочого часу. Застосування підсумованого обліку робочого часу регулюють Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138.

За підсумованого обліку робочого часу роботу чергового по гуртожитку регулюють графіки змінності, які установа розробляє і погоджує з профспілкою. Графіки змінності слід розробляти так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала норм тривалості робочого часу, передбачених у статтях 50 і 51 КЗпП.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27488

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29045

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149393

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14423