Працівника звільнили без згоди профспілки? Його права порушені

896

Запитання

Працівника установи звільнили з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності працівників без попередньої згоди профспілкового органу. Чи може такий працівник звернутися до суду через порушення його прав?

Відповідь

Якщо роботодавець зібрався за своєю ініціативою розірвати з працівником трудовий договір, укладений на невизначений строк, або строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, він може це зробити лише за попередньою згодою профспілки. Таку вимогу встановлює стаття 43 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

У такому разі профспілка розглядає у 15-денний строк обгрунтоване письмове подання керівника установи про розірвання трудового договору з працівником. Таке подання розглядають у присутності працівника.

Про прийняте рішення профспілка повідомляє керівника установи у письмовій формі в 3-денний строк після його прийняття.

Рішення профспілки про відмову в розірванні трудового договору має бути обгрунтованим. Адже якщо відмова необгрунтована, керівник установи має право звільнити працівника без згоди профспілки.

Якщо працівник вважає, що під час звільнення його права порушені, він може звернутися до суду. Подібні трудові спори розглядають безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах (п. 2 ч. 1 ст. 232 КЗпП).

Якщо трудовий договір з працівником розірвано без звернення до профспілки, суд зупиняє провадження у справі, запитує згоду профспілки на звільнення працівника і після її одержання або відмови розглядає спір по суті (ч. 9 ст. 43 КЗпП).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27488

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29045

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149394

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14423