Працівника звільнили без згоди профспілки? Його права порушені

813

Запитання

Працівника установи звільнили з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності працівників без попередньої згоди профспілкового органу. Чи може такий працівник звернутися до суду через порушення його прав?

Відповідь

Якщо роботодавець зібрався за своєю ініціативою розірвати з працівником трудовий договір, укладений на невизначений строк, або строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, він може це зробити лише за попередньою згодою профспілки. Таку вимогу встановлює стаття 43 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

У такому разі профспілка розглядає у 15-денний строк обгрунтоване письмове подання керівника установи про розірвання трудового договору з працівником. Таке подання розглядають у присутності працівника.

Про прийняте рішення профспілка повідомляє керівника установи у письмовій формі в 3-денний строк після його прийняття.

Рішення профспілки про відмову в розірванні трудового договору має бути обгрунтованим. Адже якщо відмова необгрунтована, керівник установи має право звільнити працівника без згоди профспілки.

Якщо працівник вважає, що під час звільнення його права порушені, він може звернутися до суду. Подібні трудові спори розглядають безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах (п. 2 ч. 1 ст. 232 КЗпП).

Якщо трудовий договір з працівником розірвано без звернення до профспілки, суд зупиняє провадження у справі, запитує згоду профспілки на звільнення працівника і після її одержання або відмови розглядає спір по суті (ч. 9 ст. 43 КЗпП).

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
167371

Щорічні додаткові відпустки 2025

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одним з різновидом таких відпусток є щорічні додаткові відпустки, наприклад за вислугу років. Які правила їхнього надання, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток – у цьому огляді
49132

Порядок відкликання з відпустки

Про відкликання з відпустки у військовий час поговоримо у статті. З’ясуємо, коли допускається відкликання працівника з щорічної відпустки, який порядок відкликання з відпустки та які документи необхідні для цього процесу.
62321

Колективний договір: як укласти без помилок

Коли доцільно укладати колективний договір? На що звертають увагу ревізори, коли перевіряють його? Яких помилок найчастіше припускаються установи, коли укладають колективні договори? На ці та інші гострі запитання отримаєте відповіді у статті
31451