Відповідь
Ні, не враховувати. І от чому.
За шкоду, заподіяну установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, які заподіяли шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого
середнього місячного заробітку (
ст. 132 Кодексу законів про працю України).
Такий середній місячний заробіток визначайте керуючись
Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). Саме до Порядку № 100 у випадку розрахунку матеріальної відповідальності в межах середнього заробітку відсилає Верховний Суд України в пункті 4 постанови «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» від 29.12.1992 № 14.
Тож визначаючи середній заробіток за такого випадку, середньомісячну зарплату обчислюйте, беручи для розрахунку виплати за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Для тих працівників, які пропрацювали менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюйте з виплат за фактично відпрацьований час.
Виплати, які включають до
розрахунку середньої заробітної плати, містить пункт 3, а ті, що не включають, — пункт 4 Порядку № 100. Однак обчислюючи середню заробітну плату за останні два місяці, не враховуйте виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо), та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. 2 п. 4 Порядку № 100).
Тож визначаючи середньомісячний заробіток, у межах якого стягуватимуть кошти з винної особи, до розрахунку не включайте оплату праці за час відрядження, яка оплачена за середнім заробітком, а також допомогу з тимчасової непрацездатності.
У разі ж, коли середню місячну заробітну плату законодавство визначає як розрахункову величину, обчислюйте її шляхом множення розрахованої середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Останній показник розраховуйте діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи установи, установленим відповідно до вимог законодавства.