Бухгалтер відшкодовує заподіяну шкоду. Як розрахувати

1579

Запитання

За наслідками ревізії керівник установи видав наказ про відшкодування бухгалтером шкоди, яку той заподіяв зайвими виплатами надбавок у розмірі середньомісячного заробітку. У розрахунковому періоді бухгалтеру, окрім зарплати за відпрацьований час, нарахували середній заробіток за час відрядження та виплатили допомогу по тимчасовій непрацездатності. Чи враховувати такі виплати за розрахунку середньомісячної зарплати?

Відповідь

Ні, не враховувати. І от чому.

За шкоду, заподіяну установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, які заподіяли шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст. 132 Кодексу законів про працю України).


Такий середній місячний заробіток визначайте керуючись Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). Саме до Порядку № 100 у випадку розрахунку матеріальної відповідальності в межах середнього заробітку відсилає Верховний Суд України в пункті 4 постанови «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» від 29.12.1992 № 14.
Тож визначаючи середній заробіток за такого випадку, середньомісячну зарплату обчислюйте, беручи для розрахунку виплати за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Для тих працівників, які пропрацювали менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюйте з виплат за фактично відпрацьований час.

Виплати, які включають до розрахунку середньої заробітної плати, містить пункт 3, а ті, що не включають, — пункт 4 Порядку № 100. Однак обчислюючи середню заробітну плату за останні два місяці, не враховуйте виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо), та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. 2 п. 4 Порядку № 100).

Тож визначаючи середньомісячний заробіток, у межах якого стягуватимуть кошти з винної особи, до розрахунку не включайте оплату праці за час відрядження, яка оплачена за середнім заробітком, а також допомогу з тимчасової непрацездатності.

У разі ж, коли середню місячну заробітну плату законодавство визначає як розрахункову величину, обчислюйте її шляхом множення розрахованої середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Останній показник розраховуйте діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи установи, установленим відповідно до вимог законодавства.


відпустка на дітей заява

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірки Держпраці у 2024 році

У період дії правового режиму воєнного стану планові контрольні заходи не проводять. Стосується це і Держпраці. Але не все так просто та однозначно.
5660

Що робити, коли ревізори вважають незаконною передплату бухгалтерського видання

Отримайте поради від колишнього ревізора: ☑️ Як проаналізувати претензії? ☑️ Які аргументи підготувати? ☑️ Як надати письмове пояснення? 📝 Скачайте зразок пояснення ревізорам.
4890