Бухгалтер відшкодовує заподіяну шкоду. Як розрахувати

1840

Запитання

За наслідками ревізії керівник установи видав наказ про відшкодування бухгалтером шкоди, яку той заподіяв зайвими виплатами надбавок у розмірі середньомісячного заробітку. У розрахунковому періоді бухгалтеру, окрім зарплати за відпрацьований час, нарахували середній заробіток за час відрядження та виплатили допомогу по тимчасовій непрацездатності. Чи враховувати такі виплати за розрахунку середньомісячної зарплати?

Відповідь

Ні, не враховувати. І от чому.

За шкоду, заподіяну установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, які заподіяли шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст. 132 Кодексу законів про працю України).


Такий середній місячний заробіток визначайте керуючись Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). Саме до Порядку № 100 у випадку розрахунку матеріальної відповідальності в межах середнього заробітку відсилає Верховний Суд України в пункті 4 постанови «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» від 29.12.1992 № 14.
Тож визначаючи середній заробіток за такого випадку, середньомісячну зарплату обчислюйте, беручи для розрахунку виплати за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Для тих працівників, які пропрацювали менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюйте з виплат за фактично відпрацьований час.

Виплати, які включають до розрахунку середньої заробітної плати, містить пункт 3, а ті, що не включають, — пункт 4 Порядку № 100. Однак обчислюючи середню заробітну плату за останні два місяці, не враховуйте виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо), та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. 2 п. 4 Порядку № 100).

Тож визначаючи середньомісячний заробіток, у межах якого стягуватимуть кошти з винної особи, до розрахунку не включайте оплату праці за час відрядження, яка оплачена за середнім заробітком, а також допомогу з тимчасової непрацездатності.

У разі ж, коли середню місячну заробітну плату законодавство визначає як розрахункову величину, обчислюйте її шляхом множення розрахованої середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Останній показник розраховуйте діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи установи, установленим відповідно до вимог законодавства.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зустрічна звірка під час ревізії: обов’язки бухгалтера, ризики та захист прав

До вашої установи прийшли з ревізією і проводять зустрічну звірку? Пояснюємо, кого і як перевіряють, які документи готувати, як діяти бухгалтеру та керівнику, і як захистити свої права.
6006

Акт ревізії 2025: що робити з висновками ревізорів

Що таке акт ревізії, як його читати та на що звертати увагу, які документи надати ревізорам? Як правильно написати пояснення та як діяти, коли не згодні з висновками ревізорів — далі у статті
33430

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
192183

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
23643