Бухгалтер відшкодовує заподіяну шкоду. Як розрахувати

1668

Запитання

За наслідками ревізії керівник установи видав наказ про відшкодування бухгалтером шкоди, яку той заподіяв зайвими виплатами надбавок у розмірі середньомісячного заробітку. У розрахунковому періоді бухгалтеру, окрім зарплати за відпрацьований час, нарахували середній заробіток за час відрядження та виплатили допомогу по тимчасовій непрацездатності. Чи враховувати такі виплати за розрахунку середньомісячної зарплати?

Відповідь

Ні, не враховувати. І от чому.

За шкоду, заподіяну установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, які заподіяли шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст. 132 Кодексу законів про працю України).


Такий середній місячний заробіток визначайте керуючись Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100). Саме до Порядку № 100 у випадку розрахунку матеріальної відповідальності в межах середнього заробітку відсилає Верховний Суд України в пункті 4 постанови «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» від 29.12.1992 № 14.
Тож визначаючи середній заробіток за такого випадку, середньомісячну зарплату обчислюйте, беручи для розрахунку виплати за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Для тих працівників, які пропрацювали менше двох календарних місяців, середню заробітну плату обчислюйте з виплат за фактично відпрацьований час.

Виплати, які включають до розрахунку середньої заробітної плати, містить пункт 3, а ті, що не включають, — пункт 4 Порядку № 100. Однак обчислюючи середню заробітну плату за останні два місяці, не враховуйте виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо), та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (абз. 2 п. 4 Порядку № 100).

Тож визначаючи середньомісячний заробіток, у межах якого стягуватимуть кошти з винної особи, до розрахунку не включайте оплату праці за час відрядження, яка оплачена за середнім заробітком, а також допомогу з тимчасової непрацездатності.

У разі ж, коли середню місячну заробітну плату законодавство визначає як розрахункову величину, обчислюйте її шляхом множення розрахованої середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Останній показник розраховуйте діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи установи, установленим відповідно до вимог законодавства.


передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірки Держпраці у 2025 році

У період дії правового режиму воєнного стану планові контрольні заходи не проводять. Стосується це і Держпраці. Але не все так просто та однозначно. У статті з'ясуємо, до кого можуть прийти з перевіркою у 2025 році.
10134

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок
166602

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2704

Попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни: як уникнути штрафів

Інспектори Держпраці можуть накладати фінансові санкції на роботодавців за статтею 265 КЗпП, на їх посадових осіб – адміністративний штраф, а для окремих роботодавців передбачено окремий вид відповідальності – попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни. Розглянемо кого стосується попередження та чи є воно порятунком від штрафів.
2841