Перевірка оформлення трудових відносин — які документи вимагатимуть податківці

507

Запитання

Які документи мають право затребувати органи доходів і зборів, що перевіряють, як роботодавець дотримує законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин?

Відповідь

Дотримання законодавства у сфері праці контролюють Державна служба України з питань праці та виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (ч. 1 ст. 259 КЗпП, ст. 17, 18, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Перевірки Держпраці: як уникнути штрафів

Контролювати, як роботодавець дотримує трудового законодавства, можуть і органи доходів і зборів! Щоб перевірити дотримання податкового законодавства, вони мають право контролювати додержання законодавства про працю — на всіх підприємствах незалежно від форм власності та підпорядкування (ч. 2 ст. 259 КЗпП).

Нині ДФС перебуває у стадії припинення. Наприкінці 2018 року Уряд вирішив розділити Державну фіскальну службу на Державну податкову службу та Державну митну службу (постанова КМУ від 18.12.2018 № 1200), а в березні 2019-го затвердив положення про ці державні органи (постанова КМУ від 06.03.2019 № 227).

Державна податкова служба — це центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Уряд утворює територіальні органи ДПС (постанова КМУ від 19.06.2019 № 537).

Органи контролю ДПС мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки (п. 75.1 Податкового кодексу України, далі — ПК).

Як роботодавець дотримує законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин — предмет документальної перевірки (пп. 75.1.2 ПК). Під час такої перевірки контролери можуть затребувати:

  • податкові декларації (розрахунки);
  • фінансову, статистичну та іншу звітність;
  • регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом;
  • первинні документи, пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог законодавства про оформлення трудових відносин.

Дотримання законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин може бути предметом і фактичної перевірки (пп. 75.1.3 ПК). Під час фактичної перевірки контролери перевірять:

  • чи належно оформлені трудові відносини (наказ при прийняття, підстава до наказу — заява чи трудовий договір, повідомлення ДФС);
  • як ведеться облік роботи, виконаної працівником (табелі);
  • як ведеться облік витрат на оплату праці;
  • відомості про оплату праці.

Щоб з’ясувати, чи належно оформлені трудові відносини з працівником, можуть затребувати документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо). Підстава — пункт 80.6 ПК.

Платник податків зобов’язаний надати контролерам всі документи, що пов’язані з предметом перевірки (п. 85.2 ПК).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27488

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29047

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149397

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14424