Перевірка оформлення трудових відносин — які документи вимагатимуть податківці
Запитання
Які документи мають право затребувати органи доходів і зборів, що перевіряють, як роботодавець дотримує законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин?
Відповідь
Дотримання законодавства у сфері праці контролюють Державна служба України з питань праці та виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (ч. 1 ст. 259 КЗпП, ст. 17, 18, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).
Перевірки Держпраці: як уникнути штрафів
Контролювати, як роботодавець дотримує трудового законодавства, можуть і органи доходів і зборів! Щоб перевірити дотримання податкового законодавства, вони мають право контролювати додержання законодавства про працю — на всіх підприємствах незалежно від форм власності та підпорядкування (ч. 2 ст. 259 КЗпП).
Нині ДФС перебуває у стадії припинення. Наприкінці 2018 року Уряд вирішив розділити Державну фіскальну службу на Державну податкову службу та Державну митну службу (постанова КМУ від 18.12.2018 № 1200), а в березні 2019-го затвердив положення про ці державні органи (постанова КМУ від 06.03.2019 № 227).
Державна податкова служба — це центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Уряд утворює територіальні органи ДПС (постанова КМУ від 19.06.2019 № 537).
Органи контролю ДПС мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки (п. 75.1 Податкового кодексу України, далі — ПК).
Як роботодавець дотримує законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин — предмет документальної перевірки (пп. 75.1.2 ПК). Під час такої перевірки контролери можуть затребувати:
- податкові декларації (розрахунки);
- фінансову, статистичну та іншу звітність;
- регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом;
- первинні документи, пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог законодавства про оформлення трудових відносин.
Дотримання законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин може бути предметом і фактичної перевірки (пп. 75.1.3 ПК). Під час фактичної перевірки контролери перевірять:
- чи належно оформлені трудові відносини (наказ при прийняття, підстава до наказу — заява чи трудовий договір, повідомлення ДФС);
- як ведеться облік роботи, виконаної працівником (табелі);
- як ведеться облік витрат на оплату праці;
- відомості про оплату праці.
Щоб з’ясувати, чи належно оформлені трудові відносини з працівником, можуть затребувати документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо). Підстава — пункт 80.6 ПК.
Платник податків зобов’язаний надати контролерам всі документи, що пов’язані з предметом перевірки (п. 85.2 ПК).