Перевірка оформлення трудових відносин — які документи вимагатимуть податківці

261

Запитання

Які документи мають право затребувати органи доходів і зборів, що перевіряють, як роботодавець дотримує законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин?

Відповідь

Дотримання законодавства у сфері праці контролюють Державна служба України з питань праці та виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад (ч. 1 ст. 259 КЗпП, ст. 17, 18, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Перевірки Держпраці: як уникнути штрафів

Контролювати, як роботодавець дотримує трудового законодавства, можуть і органи доходів і зборів! Щоб перевірити дотримання податкового законодавства, вони мають право контролювати додержання законодавства про працю — на всіх підприємствах незалежно від форм власності та підпорядкування (ч. 2 ст. 259 КЗпП).

Нині ДФС перебуває у стадії припинення. Наприкінці 2018 року Уряд вирішив розділити Державну фіскальну службу на Державну податкову службу та Державну митну службу (постанова КМУ від 18.12.2018 № 1200), а в березні 2019-го затвердив положення про ці державні органи (постанова КМУ від 06.03.2019 № 227).

Державна податкова служба — це центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Уряд утворює територіальні органи ДПС (постанова КМУ від 19.06.2019 № 537).

Органи контролю ДПС мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки (п. 75.1 Податкового кодексу України, далі — ПК).

Як роботодавець дотримує законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин — предмет документальної перевірки (пп. 75.1.2 ПК). Під час такої перевірки контролери можуть затребувати:

  • податкові декларації (розрахунки);
  • фінансову, статистичну та іншу звітність;
  • регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом;
  • первинні документи, пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог законодавства про оформлення трудових відносин.

Дотримання законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин може бути предметом і фактичної перевірки (пп. 75.1.3 ПК). Під час фактичної перевірки контролери перевірять:

  • чи належно оформлені трудові відносини (наказ при прийняття, підстава до наказу — заява чи трудовий договір, повідомлення ДФС);
  • як ведеться облік роботи, виконаної працівником (табелі);
  • як ведеться облік витрат на оплату праці;
  • відомості про оплату праці.

Щоб з’ясувати, чи належно оформлені трудові відносини з працівником, можуть затребувати документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо). Підстава — пункт 80.6 ПК.

Платник податків зобов’язаний надати контролерам всі документи, що пов’язані з предметом перевірки (п. 85.2 ПК).

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86868

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
10418