Чи можна надати авансом день відпочинку за роботу у вихідний

523

Запитання

Директор видав наказ про роботу у вихідний. Працівник просить компенсації — інший день відпочинку, але до роботи у вихідний. Чи можна надати?

Відповідь

Роботу у вихідні дні законодавство забороняє. Роботодавець може залучати працівників до роботи у вихідні за умов:

  1. виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) надав попередню згоду;
  2. потребу працювати у вихідний спричинив винятковий випадок.

Оплата за роботу у вихідний день. Чи нараховувати надбавки та доплати

Виняткові випадки, що уможливлюють роботу у вихідний, — у статті 71 Кодексу законів про працю України (КЗпП):

  • відвернення/ліквідація наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій;
  • відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей;
  • відвернення загибелі людей або псування майна;
  • виконання невідкладних, наперед не передбачуваних робіт, від негайного виконання яких залежить нормальна робота підприємства чи підрозділів;
  • виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Роботодавець має узгодити з працівником компенсацію за роботу у вихідний. Стаття 72 КЗпП передбачає два види компенсації:

  1. інший день відпочинку;
  2. оплата у подвійному розмірі.

Інший день відпочинку можна надати лише після роботи у вихідний. Це обумовлюють статті 71–72 КЗпП. Норма вберігає роботодавців від імовірних ускладнень.

Приклад 1. Працівник відгуляв день відпочинку, а у вихідний, коли мав працювати, захворів.
Приклад 2. Працівник відгуляв день відпочинку і звільнився напередодні вихідного, коли мав працювати.

Інспектор праці кваліфікує надання іншого дня відпочинку до роботи у вихідний як «інші порушення у сфері праці». Штраф — одна мінзарплата (ст. 265 КЗпП).

Порада. Порядок використання «компенсаційних» днів відпочинку врегулюйте в Правилах внутрішнього трудового розпорядку або в окремому локальному акті, наприклад, у Положенні про порядок залучення працівників до роботи у вихідні, святкові й неробочі дні або в Порядку надання компенсації за роботу у вихідні, святкові, неробочі дні.

Наприклад, не пізніше трьох робочих днів після роботи у вихідний (святковий, неробочий) день працівник зобов’язаний подати на ім’я керівника закладу заяву з проханням оплатити йому роботу у вихідний день у подвійному розмірі або надати інший день відпочинку із зазначенням конкретної дати відпочинку. Термін подання заяви автоматично продовжується у разі відсутності працівника на роботі з поважних причин (хвороба, відрядження, відпустка тощо) — на термін такої відсутності.

Так запобіжите конфліктам із працівниками.

тест для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
16920

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Верховна Рада та Президент знов подовжили дію воєнного стану – тепер до 09 листопада 2024 року. Отже тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
19900

Норми робочого часу 2024 для «п’ятиденки»

Після подовження воєнного стану до 09 листопада 2024 року тримайте оновлений розрахунок норм тривалості робочого часу на 2024 рік. Норми робочого часу 2024 розраховані для п’ятиденного робочого тижня.
55136

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
162558