Чи можна надати авансом день відпочинку за роботу у вихідний
Запитання
Директор видав наказ про роботу у вихідний. Працівник просить компенсації — інший день відпочинку, але до роботи у вихідний. Чи можна надати?
Відповідь
Роботу у вихідні дні законодавство забороняє. Роботодавець може залучати працівників до роботи у вихідні за умов:
- виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) надав попередню згоду;
- потребу працювати у вихідний спричинив винятковий випадок.
Оплата за роботу у вихідний день. Чи нараховувати надбавки та доплати
Виняткові випадки, що уможливлюють роботу у вихідний, — у статті 71 Кодексу законів про працю України (КЗпП):
- відвернення/ліквідація наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій;
- відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей;
- відвернення загибелі людей або псування майна;
- виконання невідкладних, наперед не передбачуваних робіт, від негайного виконання яких залежить нормальна робота підприємства чи підрозділів;
- виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.
Роботодавець має узгодити з працівником компенсацію за роботу у вихідний. Стаття 72 КЗпП передбачає два види компенсації:
- інший день відпочинку;
- оплата у подвійному розмірі.
Інший день відпочинку можна надати лише після роботи у вихідний. Це обумовлюють статті 71–72 КЗпП. Норма вберігає роботодавців від імовірних ускладнень.
Інспектор праці кваліфікує надання іншого дня відпочинку до роботи у вихідний як «інші порушення у сфері праці». Штраф — одна мінзарплата (ст. 265 КЗпП).
Порада. Порядок використання «компенсаційних» днів відпочинку врегулюйте в Правилах внутрішнього трудового розпорядку або в окремому локальному акті, наприклад, у Положенні про порядок залучення працівників до роботи у вихідні, святкові й неробочі дні або в Порядку надання компенсації за роботу у вихідні, святкові, неробочі дні.
Наприклад, не пізніше трьох робочих днів після роботи у вихідний (святковий, неробочий) день працівник зобов’язаний подати на ім’я керівника закладу заяву з проханням оплатити йому роботу у вихідний день у подвійному розмірі або надати інший день відпочинку із зазначенням конкретної дати відпочинку. Термін подання заяви автоматично продовжується у разі відсутності працівника на роботі з поважних причин (хвороба, відрядження, відпустка тощо) — на термін такої відсутності.
Так запобіжите конфліктам із працівниками.