Плата за навчання працівника: чи оподатковувати ПДФО та як відобразити у звітності

1124

Запитання

Як оподатковується ПДФО та за якою ознакою доходу відображається в податковому розрахунку за ф. 1ДФ сума, яка перевищує трикратний розмір мінімальної заробітної плати, сплачена ЮО або ФО на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за навчання ФО (працівника)?

Відповідь

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (ПК), відповідно до підпункту 163.1.1 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Нараховуємо заробітну плату працівнику — студенту денної форми навчання

Статтею 165 ПК встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (пп. 165.1.21 ПК).

У 2019 році від оподаткування податком на доходи фізичних осіб звільняється сума, що становить 12519 грн (4173 грн × 3) за повний або неповний місяць навчання.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК.

Отже, сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів, що не перевищує у 2019 році 12519 грн за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки фізичної особи (працівника), не включаються до складу оподатковуваного доходу такої фізичної особи.

При цьому кошти, сплачені роботодавцем за навчання фізичної особи (працівника) в частині перевищення суми, визначеної підпунктом 165.1.21 ПК, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 167.1 ПК (18%).

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 зі змінами та доповненнями (далі — Порядок).

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи відображається в податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «145».

(Категорія 103.25 «ЗІР»)

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
395289

ПДФО у 2025 році: ставка, сплата і розрахунок

Податок на доходи фізичних осіб — загальнодержавним податком, який наповнює державний та місцеві бюджети. Відсоток ПДФО впливає на величну отримуваного доходу працівників. У статті підкажемо, яка ставка ПДФО застосовується у 2025 році, за якими правилами його утримувати із зарплати та інших виплат.
47978