Чи може працівник відмовитися від поїздки у відрядження

1032

Запитання

Керівник установи направляє працівника у службове відрядження до іншого населеного пункту. Чи має право працівник відмовитися від відрядження?

Відповідь

Ні, не має права за винятком декількох «але». Службовим відрядженням вважають поїздку працівника за розпорядженням керівника органу державної влади, установи чи організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів (далі — установа), на певний строк до іншого населеного пункту з метою виконати службове доручення поза місцем постійної роботи (абз. 1 п. 1 розд. I Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59).

Як оплатити роботу працівника у відрядженні

Трудовий договір — це угода між працівником та установою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою відповідно до внутрішнього трудового розпорядку, а установа зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні, аби виконати роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП).

Тож службове відрядження, у яке направляють за розпорядженням керівника установи, аби працівник виконав роботу, обумовлену трудовим договором, обов’язкове для працівника. У той же час, відповідно до статті 31 КЗпП, керівник установи не має права вимагати від працівника виконувати роботу, яку не обумовлює трудовий договір.

Якщо працівник без поважних причин відмовляється поїхати у відрядження, щоб виконати роботу, яку обумовлює трудовий договір, це можна розцінити як порушення трудової дисципліни.

Зауважимо, що трудове законодавство забороняє направляти у відрядження вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП). Направляти у відрядження без їхньої згоди не можна також жінок, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей-інвалідів (ст. 177 КЗпП), та осіб, які виховують малолітніх дітей без матері (ст. 1861 КЗпП).

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
132232

Відрядження на службовому автомобілі – наказ

Під час відрядження працівника нерідко постає транспортне питання. Один із варіантів його вирішення – використати службовий автомобіль. Яким має бути наказ про відрядження у такому випадку?
30596

Добові на відрядження 2024: як виплачувати та обліковувати

Відрядження працівників в одних установах є буденністю, а в інших – трапляються нечасто. Здебільшого відрядження відбуваються в межах України, але й можуть бути за кордон. Відрядженим працівникам відшкодовують витрати за час поїздки та виплачують добові на відрядження. Як визначається розмір добових, які саме витрати та в якому розмірі слід відшкодовувати – дізнаєтеся з цього огляду.
40198

Авансовий звіт на відрядження: проведення

Які проведення використовувати, коли працівники подають авансові звіти на відрядження – продемонструємо на шести прикладах. А також розглянемо, як відобразити в бухгалтерському обліку ці операції за різних ситуацій.
62800