Помилки в лікарняному: як вплинути на працівника, який відмовляється піти до медзакладу, щоб виправити

633

Запитання

Лікар некоректно заповнив листок непрацездатності, і його не прийняли на підприємстві. Працівникові повідомили, що медзаклад має внести виправлення. Працівник відмовився цим займатися, мовляв, немає ані часу, ані бажання. Як вчинити?

Відповідь

Поясніть працівникові, що роботодавець і Фонд соціального страхування (далі — Фонд) не оплатять лікарняного, що містить помилки. Тож працівник втратить гроші.

Листок непрацездатності — підстава призначити допомогу з тимчасової непрацездатності. Її призначать, якщо лікарняний видали у встановленому порядку (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Проведіть лікнеп, як виправляти помилки. Спирайтеся на норми законодавства. Як саме медичний заклад має заповнити листок непрацездатності, визначає Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

Як виправити помилки в листку непрацездатності, визначає пункт 4.5 Інструкції № 532. Правомірність виправлень підтвердять три складники:

  • запис «Виправленому вірити»;
  • підпис лікаря який лікує;
  • печатка закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».

Є й обмеження — на бланку листка непрацездатності дозволено щонайбільше два виправлення.

Звернутися до закладу охорони здоров’я із проханням засвідчити виправлення працівник має самотужки.

Комісія із соціального страхування ухвалить рішення призначити допомогу з тимчасової непрацездатності за двох умов одночасно:

  • працівник приніс виправлений лікарняний;
  • виправлення відповідають вимогам Інструкції № 532.

Якщо працівник вислухав ваші аргументи, але все одно відмовляється виправляти лікарняний, виникає сумнів — а чи справжній документ? Якщо працівник наполягає, щоб у нього прийняли лікарняний, зажадайте, аби він письмово пояснив, чому відмовляється виправляти листок непрацездатності.

Повідомте, що передасте лікарняний і пояснення комісії із соцстраху, але вона не ухвалить рішення про оплату лікарняного з помилками. Комісія має право перевірити обґрунтованість видачі документа. Тож вона звернеться до Фонду із клопотанням перевірити заклад охорони здоров’я.

Якщо перевірка виявить, що медзаклад не видавав такого листка непрацездатності, працівника притягнуть до кримінальної відповідальності за використання підробленого документа (ст. 358 Кримінального кодексу України).

Якщо ж листок непрацездатності видали неправомірно, заклад охорони здоров’я можуть позбавити права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність (п. 8.5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455).

Навіть якщо лікарняний видали правомірно, комісія все одно поверне його працівникові, щоб він виправив помилки.

Можливо, ці аргументи стануть для працівника вирішальними. Він виправить помилки у листку непрацездатності й надалі пильнуватиме, аби лікар вносив правильні дані.

Якщо працівник не захоче надавати пояснення — складіть акт про відмову і доповідну записку директору.

Якщо директор визнає причину відсутності працівника поважною, оформте наказ про те, що дні відсутності не підлягають оплаті. Табельник складе скоригований табель — дні відсутності позначить кодом «І» (інші причини неявок).

Лікарняний не реєструйте в Журналі обліку листків непрацездатності і поверніть працівникові.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
321739

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
206624

Оклади робітників, зайнятих обслуговуванням владних та виконавчих органів у 2024 році

Робітники в органах державної влади не є посадовими особами, мають менші оклади, але без них діяльність самого владного органу стане просто технічно неможливо. Як визначаються посадові оклади вантажників, водіїв, двірників, ремонтників, будівельників та інших обслуговуючих робітників – у цьому огляді.
23921

Доплата до мінімальної заробітної плати 2024

Зарплата вийшла менша від мінімалки – у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися – у консультації.
82107

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
117235