Помилки в лікарняному: як вплинути на працівника, який відмовляється піти до медзакладу, щоб виправити

818

Запитання

Лікар некоректно заповнив листок непрацездатності, і його не прийняли на підприємстві. Працівникові повідомили, що медзаклад має внести виправлення. Працівник відмовився цим займатися, мовляв, немає ані часу, ані бажання. Як вчинити?

Відповідь

Поясніть працівникові, що роботодавець і Фонд соціального страхування (далі — Фонд) не оплатять лікарняного, що містить помилки. Тож працівник втратить гроші.

Листок непрацездатності — підстава призначити допомогу з тимчасової непрацездатності. Її призначать, якщо лікарняний видали у встановленому порядку (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Проведіть лікнеп, як виправляти помилки. Спирайтеся на норми законодавства. Як саме медичний заклад має заповнити листок непрацездатності, визначає Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

Як виправити помилки в листку непрацездатності, визначає пункт 4.5 Інструкції № 532. Правомірність виправлень підтвердять три складники:

  • запис «Виправленому вірити»;
  • підпис лікаря який лікує;
  • печатка закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».

Є й обмеження — на бланку листка непрацездатності дозволено щонайбільше два виправлення.

Звернутися до закладу охорони здоров’я із проханням засвідчити виправлення працівник має самотужки.

Комісія із соціального страхування ухвалить рішення призначити допомогу з тимчасової непрацездатності за двох умов одночасно:

  • працівник приніс виправлений лікарняний;
  • виправлення відповідають вимогам Інструкції № 532.

Якщо працівник вислухав ваші аргументи, але все одно відмовляється виправляти лікарняний, виникає сумнів — а чи справжній документ? Якщо працівник наполягає, щоб у нього прийняли лікарняний, зажадайте, аби він письмово пояснив, чому відмовляється виправляти листок непрацездатності.

Повідомте, що передасте лікарняний і пояснення комісії із соцстраху, але вона не ухвалить рішення про оплату лікарняного з помилками. Комісія має право перевірити обґрунтованість видачі документа. Тож вона звернеться до Фонду із клопотанням перевірити заклад охорони здоров’я.

Якщо перевірка виявить, що медзаклад не видавав такого листка непрацездатності, працівника притягнуть до кримінальної відповідальності за використання підробленого документа (ст. 358 Кримінального кодексу України).

Якщо ж листок непрацездатності видали неправомірно, заклад охорони здоров’я можуть позбавити права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність (п. 8.5 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455).

Навіть якщо лікарняний видали правомірно, комісія все одно поверне його працівникові, щоб він виправив помилки.

Можливо, ці аргументи стануть для працівника вирішальними. Він виправить помилки у листку непрацездатності й надалі пильнуватиме, аби лікар вносив правильні дані.

Якщо працівник не захоче надавати пояснення — складіть акт про відмову і доповідну записку директору.

Якщо директор визнає причину відсутності працівника поважною, оформте наказ про те, що дні відсутності не підлягають оплаті. Табельник складе скоригований табель — дні відсутності позначить кодом «І» (інші причини неявок).

Лікарняний не реєструйте в Журналі обліку листків непрацездатності і поверніть працівникові.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373954

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9850

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2502

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
314136