Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати

593

Запитання

Кочегари працюють за змінним режим роботи по 12 год. з 8:00 до 20:00 та з 20:00 до 8:00. Протягом робочої зміни їм надають 0,5 год часу для внутрізмінного відпочинку та 0,5 год для вживання їжі і не дозволяють використовувати цей час на власний розсуд чи залишати робоче місце. Який документ передбачає, що час, який витрачає кочегар на приймання їжі, потрібно оплачувати?

Відповідь

Навіть в одній установі початок та закінчення роботи, тривалість перерви можуть різнитися для окремих категорій працівників. Керівник установи має забезпечити час для відпочинку всіх працівників протягом робочого дня.

Трудове законодавство визначає лише максимальну тривалість перерви для відпочинку і харчування — до двох годин. Її конкретну тривалість установлює керівник установи, коли затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, або сторони колективного договору. Перерву для відпочинку і харчування працівникам, яку вони можуть використовувати на свій розсуд, тобто залишити своє робоче місце, не включайте до робочого часу і не оплачуйте.

На тих роботах, де через умови виробництва перерву для відпочинку та харчування встановити не можна, працівникові надавайте можливість приймати їжу протягом робочого часу (ст. 66 КЗпП). Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлює керівник установи і погоджує зі профспілкою. Приміром, такі умови можна передбачити для працівників, які чергують цілодобово: сторож, кочегар, вахтер. Як правило, для них запроваджують підсумований облік робочого часу.

Отже, якщо немає можливості надати працівнику обідню перерву так, щоб він залишив місце роботи, йому треба дозволити приймати їжу на робочому місці. Всю робочу зміну, включаючи час, коли працівник приймає їжу на робочому місці, обліковуйте як робочий. Тож оплачуйте працівникові весь час, який він фактично відпрацював за графіком, тобто, в нашій ситуації, не 11, а 12 годин. Таку позицію висловлює Мінсоцполітики в листі від 04.10.2010 № 304/13/116-10.

Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

Вебінарний марафон до Дня бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні – приклади

Розрахунок при звільненні: ► компенсація відпусток ►вихідна допомога ►оподаткування розрахунку ►аліменти у виплаті розрахункових при звільненні ► приклади на 2024 рік
125610

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста – важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Дізнаємося, як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Закріпимо все на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення.
16931

Утримання із заробітної плати – проводки

Нарахування заробітної плати в бюджетних установах включає проводки для відображення цих операцій в бухгалтерському обліку. Тож розповімо про проводки детальніше.
46539

Мінімальна зарплата у 2024 році

В нашій статті – як мінімальна зарплата в Україні у 2024 році впливає на основні соціальні показники та податки: виплати бюджетникам, пенсії, мінімальний розмір ЄСВ та мінімальну пенсію.
10813

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
43498