Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати

1049

Запитання

Кочегари працюють за змінним режим роботи по 12 год. з 8:00 до 20:00 та з 20:00 до 8:00. Протягом робочої зміни їм надають 0,5 год часу для внутрізмінного відпочинку та 0,5 год для вживання їжі і не дозволяють використовувати цей час на власний розсуд чи залишати робоче місце. Який документ передбачає, що час, який витрачає кочегар на приймання їжі, потрібно оплачувати?

Відповідь

Навіть в одній установі початок та закінчення роботи, тривалість перерви можуть різнитися для окремих категорій працівників. Керівник установи має забезпечити час для відпочинку всіх працівників протягом робочого дня.

Трудове законодавство визначає лише максимальну тривалість перерви для відпочинку і харчування — до двох годин. Її конкретну тривалість установлює керівник установи, коли затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, або сторони колективного договору. Перерву для відпочинку і харчування працівникам, яку вони можуть використовувати на свій розсуд, тобто залишити своє робоче місце, не включайте до робочого часу і не оплачуйте.

На тих роботах, де через умови виробництва перерву для відпочинку та харчування встановити не можна, працівникові надавайте можливість приймати їжу протягом робочого часу (ст. 66 КЗпП). Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлює керівник установи і погоджує зі профспілкою. Приміром, такі умови можна передбачити для працівників, які чергують цілодобово: сторож, кочегар, вахтер. Як правило, для них запроваджують підсумований облік робочого часу.

Отже, якщо немає можливості надати працівнику обідню перерву так, щоб він залишив місце роботи, йому треба дозволити приймати їжу на робочому місці. Всю робочу зміну, включаючи час, коли працівник приймає їжу на робочому місці, обліковуйте як робочий. Тож оплачуйте працівникові весь час, який він фактично відпрацював за графіком, тобто, в нашій ситуації, не 11, а 12 годин. Таку позицію висловлює Мінсоцполітики в листі від 04.10.2010 № 304/13/116-10.

Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65144

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53736

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86879

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102370

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308065