Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати

1153

Запитання

Кочегари працюють за змінним режим роботи по 12 год. з 8:00 до 20:00 та з 20:00 до 8:00. Протягом робочої зміни їм надають 0,5 год часу для внутрізмінного відпочинку та 0,5 год для вживання їжі і не дозволяють використовувати цей час на власний розсуд чи залишати робоче місце. Який документ передбачає, що час, який витрачає кочегар на приймання їжі, потрібно оплачувати?

Відповідь

Навіть в одній установі початок та закінчення роботи, тривалість перерви можуть різнитися для окремих категорій працівників. Керівник установи має забезпечити час для відпочинку всіх працівників протягом робочого дня.

Трудове законодавство визначає лише максимальну тривалість перерви для відпочинку і харчування — до двох годин. Її конкретну тривалість установлює керівник установи, коли затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, або сторони колективного договору. Перерву для відпочинку і харчування працівникам, яку вони можуть використовувати на свій розсуд, тобто залишити своє робоче місце, не включайте до робочого часу і не оплачуйте.

На тих роботах, де через умови виробництва перерву для відпочинку та харчування встановити не можна, працівникові надавайте можливість приймати їжу протягом робочого часу (ст. 66 КЗпП). Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлює керівник установи і погоджує зі профспілкою. Приміром, такі умови можна передбачити для працівників, які чергують цілодобово: сторож, кочегар, вахтер. Як правило, для них запроваджують підсумований облік робочого часу.

Отже, якщо немає можливості надати працівнику обідню перерву так, щоб він залишив місце роботи, йому треба дозволити приймати їжу на робочому місці. Всю робочу зміну, включаючи час, коли працівник приймає їжу на робочому місці, обліковуйте як робочий. Тож оплачуйте працівникові весь час, який він фактично відпрацював за графіком, тобто, в нашій ситуації, не 11, а 12 годин. Таку позицію висловлює Мінсоцполітики в листі від 04.10.2010 № 304/13/116-10.

Перерви в роботі. Чи потрібно оплачувати
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26064

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62152

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
130398

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67914