Листок непрацездатності на час простою

871

Запитання

Чи оплачувати лікарняний, що працівнику видали під час простою?

Відповідь

ТЕСТ для бухгалтера: Як організувати і оплатити роботу у період карантину

Якщо працівник під час оплачуваного простою має перебувати на роботі — оплачуйте лікарняний. В інших випадках — ні, адже працівник не втрачає заробітку.

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала ВРУ. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачає закон (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Під час простою трудових відносин із працівниками не припиняють. Тобто страховий випадок настає у період роботи.

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Роботодавець оплачує час простою не з вини працівника у розмірі 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду/окладу (ч. 1 ст. 113 КЗпП). А за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища, роботодавець зберігає за працівником середній заробіток (ч. 3 ст. 113 КЗпП). Тобто під час простою працівник не виконує роботу, але отримує кошти від роботодавця. Роботодавець не оплачує час простою з вини працівника (ч. 4 ст. 113 КЗпП).

Стаття 23 Закону № 1105 визначає підстави, з яких допомогу з тимчасової непрацездатності не надають. Простій серед підстав не вказаний.

Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати (доходу) (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).

Отже, відповідь на запитання: чи оплачувати лікарняний, що видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток через хворобу.

Працівник у простої з його вини. Оскільки працівник не втрачає заробітку, бо його немає, то й компенсувати нема чого. Так само, якби працівник захворів у відпустці без збереження зарплати. Якщо простій закінчився, а працівник далі хворіє — оплачуйте лікарняний з дати закінчення простою.

Працівник в оплачуваному простої. Законодавство не визначає, де має перебувати працівник під час простою. Це питання роботодавець вирішує самостійно та зазначає у наказі про оголошення простою.

Працівник під час простою перебуває вдома. У разі тимчасової непрацездатності працівник не втратить права на оплату простою. До того ж, якщо працівник не повідомить роботодавця про хворобу, то роботодавець і надалі оплачуватиме простій. Тому компенсувати немає чого, лікарняний не оплачуйте. Якщо простій закінчився, а працівник далі хворіє — оплачуйте лікарняний з дати закінчення простою.

Працівник під час простою перебуває на роботі. Якщо працівник перестане ходити на роботу, роботодавець не оплатить йому простій. А якщо працівник під час простою відсутній на роботі без поважних причин, роботодавець має право звільнити його за прогул. Роботодавець з першого дня невиходу на роботу має припинити табелювати й оплачувати простій, проте табелювати працівника кодом «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин). Коли працівник подасть листок непрацездатності, роботодавець скоригує табель, а комісія із соціального страхування призначить працівнику допомогу з тимчасової втрати працездатності. Тобто лікарняний оплачуйте. Так само вважає Мінсоцполітики (Лист від 31.07.2015 № 445/18/99-15).

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
237471

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153093

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату протягом 2024 року, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
47068

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
243659

Оплата електронного лікарняного в бюджетній установі: алгоритм

Розглянемо, як здійснюється оплата е-лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати бухгалтеру, якщо оплата лікарняного здійснюється в межах перших 5 днів тимчасової непрацездатності.
12935