Листок непрацездатності на час простою

1233

Запитання

Чи оплачувати лікарняний, що працівнику видали під час простою?

Відповідь

ТЕСТ для бухгалтера: Як організувати і оплатити роботу у період карантину

Якщо працівник під час оплачуваного простою має перебувати на роботі — оплачуйте лікарняний. В інших випадках — ні, адже працівник не втрачає заробітку.

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи — громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачає міжнародний договір України, згоду на обов’язковість якого надала ВРУ. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачає закон (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Під час простою трудових відносин із працівниками не припиняють. Тобто страховий випадок настає у період роботи.

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Роботодавець оплачує час простою не з вини працівника у розмірі 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду/окладу (ч. 1 ст. 113 КЗпП). А за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища, роботодавець зберігає за працівником середній заробіток (ч. 3 ст. 113 КЗпП). Тобто під час простою працівник не виконує роботу, але отримує кошти від роботодавця. Роботодавець не оплачує час простою з вини працівника (ч. 4 ст. 113 КЗпП).

Стаття 23 Закону № 1105 визначає підстави, з яких допомогу з тимчасової непрацездатності не надають. Простій серед підстав не вказаний.

Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати (доходу) (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).

Отже, відповідь на запитання: чи оплачувати лікарняний, що видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток через хворобу.

Працівник у простої з його вини. Оскільки працівник не втрачає заробітку, бо його немає, то й компенсувати нема чого. Так само, якби працівник захворів у відпустці без збереження зарплати. Якщо простій закінчився, а працівник далі хворіє — оплачуйте лікарняний з дати закінчення простою.

Працівник в оплачуваному простої. Законодавство не визначає, де має перебувати працівник під час простою. Це питання роботодавець вирішує самостійно та зазначає у наказі про оголошення простою.

Працівник під час простою перебуває вдома. У разі тимчасової непрацездатності працівник не втратить права на оплату простою. До того ж, якщо працівник не повідомить роботодавця про хворобу, то роботодавець і надалі оплачуватиме простій. Тому компенсувати немає чого, лікарняний не оплачуйте. Якщо простій закінчився, а працівник далі хворіє — оплачуйте лікарняний з дати закінчення простою.

Працівник під час простою перебуває на роботі. Якщо працівник перестане ходити на роботу, роботодавець не оплатить йому простій. А якщо працівник під час простою відсутній на роботі без поважних причин, роботодавець має право звільнити його за прогул. Роботодавець з першого дня невиходу на роботу має припинити табелювати й оплачувати простій, проте табелювати працівника кодом «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин). Коли працівник подасть листок непрацездатності, роботодавець скоригує табель, а комісія із соціального страхування призначить працівнику допомогу з тимчасової втрати працездатності. Тобто лікарняний оплачуйте. Так само вважає Мінсоцполітики (Лист від 31.07.2015 № 445/18/99-15).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65338

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53855

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
87003

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102502

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308543