Працівника відкликали з відпустки: чи повертати матеріальну допомогу

2041

Запитання

Під час відпустки вихователя виникла необхідність відкликати його з відпустки. Який наказ має видати керівник закладу і чи має працівник повернути відпускні та матеріальну допомогу? Як надалі вихователь може продовжити свою відпустку?

Відповідь

Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок, за яким їх надають працівникам, визначає Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Відкликати працівника можна лише зі щорічної основної відпустки, за його згодою і лише у випадках, які передбачає стаття 12 Закону про відпустки та стаття 79 КЗпП:

  • щоб відвернути стихійне лихо, виробничі аварії або негайно усунути їх наслідки;
  • щоб відвернути нещасні випадки, простій;
  • щоб відвернути загибель чи псування майна підприємства, установи, організації;
  • в інших випадках, які передбачає законодавство.
Увага: Якщо працівник відмовляється переривати таку відпустку, його відмова є порушенням трудового законодавства.

Зауважимо, що відкликати працівника з інших видів відпусток, навіть за його згодою, не можна. Тож якщо працівнику надали відпустку без збереження зарплати, наприклад, на час карантину, відкликати його з такої відпустки не можна.

Якщо ж керівник закладу має достатньо вагому причину, щоб відкликати працівника зі щорічної відпустки, то за письмовою заявою працівника він має видати наказ про відкликання зі щорічної відпустки, і чітко зазначити причину, дозволену законодавством. Частину щорічної відпустки, яку працівник не встиг використати, надавайте йому після ліквідації причини відкликання чи за згодою працівника перенесіть на інший період. Якщо працівника відкликали з відпустки, його працю оплачуйте з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.

Законодавство не передбачає обов’язку повертати виплачену працівнику матеріальну допомогу на оздоровлення, якщо він не використає відпустку у зв’язку з тим, що його відкликали.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14188

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9851

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12982