Працівника відкликали з відпустки: чи повертати матеріальну допомогу
Запитання
Під час відпустки вихователя виникла необхідність відкликати його з відпустки. Який наказ має видати керівник закладу і чи має працівник повернути відпускні та матеріальну допомогу? Як надалі вихователь може продовжити свою відпустку?
Відповідь
Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок, за яким їх надають працівникам, визначає Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).
Відкликати працівника можна лише зі щорічної основної відпустки, за його згодою і лише у випадках, які передбачає стаття 12 Закону про відпустки та стаття 79 КЗпП:
- щоб відвернути стихійне лихо, виробничі аварії або негайно усунути їх наслідки;
- щоб відвернути нещасні випадки, простій;
- щоб відвернути загибель чи псування майна підприємства, установи, організації;
- в інших випадках, які передбачає законодавство.
Зауважимо, що відкликати працівника з інших видів відпусток, навіть за його згодою, не можна. Тож якщо працівнику надали відпустку без збереження зарплати, наприклад, на час карантину, відкликати його з такої відпустки не можна.
Якщо ж керівник закладу має достатньо вагому причину, щоб відкликати працівника зі щорічної відпустки, то за письмовою заявою працівника він має видати наказ про відкликання зі щорічної відпустки, і чітко зазначити причину, дозволену законодавством. Частину щорічної відпустки, яку працівник не встиг використати, надавайте йому після ліквідації причини відкликання чи за згодою працівника перенесіть на інший період. Якщо працівника відкликали з відпустки, його працю оплачуйте з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.
Законодавство не передбачає обов’язку повертати виплачену працівнику матеріальну допомогу на оздоровлення, якщо він не використає відпустку у зв’язку з тим, що його відкликали.
Коли піти у відпустку, щоб одержати більше грошей? На допомогу — корисна табличка