Чи застосовують адміністративну відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних

733

Запитання

Чи передбачена адміністративна відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК) до ПН в ЄРПН?

Відповідь

Відповідно до пункту 201.1 ПК на дату виникнення податкових зобов’язань (далі — ПЗ) платник податку зобов’язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) у встановлений ПК термін<...>.

Реєстрація ПН та/або РК до ПН у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

  • для ПН/РК до ПН, складених з 1 по 15 календарний день (к. дн.) включно календарного місяця, — до останнього дня включно календарного місяця, в якому вони складені;
  • для ПН/РК до ПН, складених з 16 по останній к. дн. включно календарного місяця, — до 15 к. дн. включно календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
  • для зведених ПН та/або РК до таких зведених ПН, складених за операціями, визначеними пунктами 198.5 та 199.1 ПК, — протягом 20 к. дн., що настають за останнім к. дн. місяця, в якому вони складені;
  • для РК, складених постачальником товарів/послуг до ПН, що складена на отримувача — платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, — протягом 15 к. дн. з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).

Порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК, для реєстрації ПН та/або РК до такої ПН в ЄРПН (крім ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПК покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, передбаченому підпунктами 120-1.1 та 120-1.2 ПК.

Відповідно до підпункту 16.1.2 ПК платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів. Пунктом 110.1 ПК визначено, що платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно зі статтею 111 ПК застосовуються такі види відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.

Згідно зі статтею 163-1 КУАП відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, — тягне за собою накладення штрафу.

Відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг ПН в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в ПН, до суми ПЗ за відповідний звітний період (п. 201.10 ПК).

Враховуючи вищенаведене, відсутність факту реєстрації в ЄРПН ПН або порушення строків такої реєстрації не є підставою для не відображення платником податку — продавцем товарів/послуг суми ПДВ за такими ПН в ПЗ відповідного звітного періоду, а отже не призводить до порушення порядку ведення податкового обліку. Тобто відсутність факту реєстрації ПН в ЄРПН за умови відображення сум ПДВ за такою ПН у ПЗ звітного податкового періоду не передбачає притягнення до адміністративної відповідальності платника податку — продавця товарів/послуг.

Категорія 101.28 «ЗІР»

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
34036

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску.
12735

Рахунки ЄСВ 2025

Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не змінювались з 2021 року. Бухгалтер, який перераховує ЄСВ, має знати які є види рахунків та коли їх використовувати, де завжди будуть актуальні реквізити рахунків, як правильно заповнювати призначення платежу у платіжній інструкції та що робити, якщо ЄСВ сплатили на інший рахунок (для зарахування зарплатних податків – ПДФО/військового збору).
6646

Земельний податок: сплата, пільги, декларація

Плата за землю – це місцевий податок, який має дві форми. Перша – орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності. Друга – земельний податок, який справляється за земельні ділянки іншої власності, наприклад приватної. Розглянемо розмір та правила плати за землю у 2025 році
111190

Транспортний податок 2025: ставка, облік, декларація

Транспортний податок у 2025 році: дивіться перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню. Коли, скільки та за які автомобілі потрібно сплачувати транспортний податок 2025 – у статті
22327