В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні

493

Запитання

Керівник установи прийняв на роботу нову головну бухгалтерку. Коли вона дізналася, що в установі не укладений колективний договір, засумнівалася: чи має вона право коригувати відпускні працівникам?

Відповідь

Відпускні: як виплатити та не помилитися з періодом карантину

Так, має. Пояснимо чому.

Право на відпустку зі збереженням середньої заробітної плати мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Середню заробітну плату працівникам обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Якщо в установі підвищували тарифні ставки і посадові оклади відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітну плату коригуйте на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку № 100).

Умови і розміри оплати праці встановлюють у колективному договорі, а якщо договір не укладався — у наказі (розпорядженні) керівника установи, який він має видати після того, як погодить з профспілковою організацією (ст. 97 КЗпП). Тобто розміри посадових окладів (тарифних ставок), а також випадки їх підвищення, можна встановлювати в положенні про оплату праці або іншому локальному акті установи.

Середню заробітну плату коригують для того, щоб працівники не втрачали заробітку у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку № 100. Тож якщо працівникам підвищили оклади (тарифні ставки), коригувати середню заробітну плату необхідно і в тому випадку, якщо в установі немає колективного договору. На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 17.05.2018 № 838/0/101-18.

В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Пройдіть тест — перевірте свої знання, набудьте досвіду і відкиньте сумніви!

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27439

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29020

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149343

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14398