В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні

264

Запитання

Керівник установи прийняв на роботу нову головну бухгалтерку. Коли вона дізналася, що в установі не укладений колективний договір, засумнівалася: чи має вона право коригувати відпускні працівникам?

Відповідь

Відпускні: як виплатити та не помилитися з періодом карантину

Так, має. Пояснимо чому.

Право на відпустку зі збереженням середньої заробітної плати мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Середню заробітну плату працівникам обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Якщо в установі підвищували тарифні ставки і посадові оклади відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітну плату коригуйте на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку № 100).

Умови і розміри оплати праці встановлюють у колективному договорі, а якщо договір не укладався — у наказі (розпорядженні) керівника установи, який він має видати після того, як погодить з профспілковою організацією (ст. 97 КЗпП). Тобто розміри посадових окладів (тарифних ставок), а також випадки їх підвищення, можна встановлювати в положенні про оплату праці або іншому локальному акті установи.

Середню заробітну плату коригують для того, щоб працівники не втрачали заробітку у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку № 100. Тож якщо працівникам підвищили оклади (тарифні ставки), коригувати середню заробітну плату необхідно і в тому випадку, якщо в установі немає колективного договору. На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 17.05.2018 № 838/0/101-18.

В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Пройдіть тест — перевірте свої знання, набудьте досвіду і відкиньте сумніви!

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86595

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
10104