В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні

381

Запитання

Керівник установи прийняв на роботу нову головну бухгалтерку. Коли вона дізналася, що в установі не укладений колективний договір, засумнівалася: чи має вона право коригувати відпускні працівникам?

Відповідь

Відпускні: як виплатити та не помилитися з періодом карантину

Так, має. Пояснимо чому.

Право на відпустку зі збереженням середньої заробітної плати мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Середню заробітну плату працівникам обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Якщо в установі підвищували тарифні ставки і посадові оклади відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітну плату коригуйте на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку № 100).

Умови і розміри оплати праці встановлюють у колективному договорі, а якщо договір не укладався — у наказі (розпорядженні) керівника установи, який він має видати після того, як погодить з профспілковою організацією (ст. 97 КЗпП). Тобто розміри посадових окладів (тарифних ставок), а також випадки їх підвищення, можна встановлювати в положенні про оплату праці або іншому локальному акті установи.

Середню заробітну плату коригують для того, щоб працівники не втрачали заробітку у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку № 100. Тож якщо працівникам підвищили оклади (тарифні ставки), коригувати середню заробітну плату необхідно і в тому випадку, якщо в установі немає колективного договору. На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 17.05.2018 № 838/0/101-18.

В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Пройдіть тест — перевірте свої знання, набудьте досвіду і відкиньте сумніви!

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14188

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9851

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12982