В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні

306

Запитання

Керівник установи прийняв на роботу нову головну бухгалтерку. Коли вона дізналася, що в установі не укладений колективний договір, засумнівалася: чи має вона право коригувати відпускні працівникам?

Відповідь

Відпускні: як виплатити та не помилитися з періодом карантину

Так, має. Пояснимо чому.

Право на відпустку зі збереженням середньої заробітної плати мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Середню заробітну плату працівникам обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Якщо в установі підвищували тарифні ставки і посадові оклади відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітну плату коригуйте на коефіцієнт їх підвищення (п. 10 Порядку № 100).

Умови і розміри оплати праці встановлюють у колективному договорі, а якщо договір не укладався — у наказі (розпорядженні) керівника установи, який він має видати після того, як погодить з профспілковою організацією (ст. 97 КЗпП). Тобто розміри посадових окладів (тарифних ставок), а також випадки їх підвищення, можна встановлювати в положенні про оплату праці або іншому локальному акті установи.

Середню заробітну плату коригують для того, щоб працівники не втрачали заробітку у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку № 100. Тож якщо працівникам підвищили оклади (тарифні ставки), коригувати середню заробітну плату необхідно і в тому випадку, якщо в установі немає колективного договору. На цьому наголошує і Мінсоцполітики у листі від 17.05.2018 № 838/0/101-18.

В установі не укладений колективний договір. Чи можна коригувати відпускні
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Пройдіть тест — перевірте свої знання, набудьте досвіду і відкиньте сумніви!

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153064

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
74911

Довідка про трудовий та страховий стаж

Отримати довідку ПФУ про трудовий та страховий стаж можуть і працівник, і роботодавець. Розкажемо, як це зробити онлайн, як рахувати стаж за цією довідкою.
22056

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
94205