Різниця між відрядженням та курсами підвищення кваліфікації

8529

Запитання

У чому різниця між відрядженням і курсами підвищення кваліфікації? На семінарі почула, що поїздки на семінар треба оформляти як курси підвищення кваліфікації, а не як відрядження. Але в бухгалтерії проти, тому що оплачують їх по-іншому.

Відповідь

Гарантії та компенсації у цих поїздках визначають різні норми КЗпП:

  • службові відрядження — стаття 121 КЗпП;
  • підвищення кваліфікації — стаття 122 КЗпП.

У термінах українського законодавства семінар — це навчальне заняття, що заплановане програмою навчання, під час якого обговорюють вивчену тему. Найпоширенішими видами підвищення кваліфікації є курси підвищення кваліфікації, семінари, практикуми, тренінги, конференції, вебінари та майстер-класи.

Тоді як службове відрядження — поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи за наявності документів, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства.

Відрядження - розмір добових та сума витрат на найм житла 2021

На курсах підвищення кваліфікації, у т. ч. на семінарі, працівник навчається, навіть в обов’язковому порядку відповідно до законодавства. Приклад — курси підвищення кваліфікації медичних працівників один раз на п’ять років.

У табелі обліку робочого часу курси підвищення кваліфікації відбивають позначкою «ІН» — інший невідпрацьований час. Підстава — лист Мінпраці «Щодо оплати праці при підвищенні кваліфікації держслужбовцем» від 22.06.2010 № 6551/0/14-10/13. За бажанням можна використати власну позначку, наприклад, «ПК» (підвищення кваліфікації).

У відрядженні працівник виконує службове доручення, тобто працює. У табелі обліку робочого часу ставте позначку «ВД» (відрядження).

Є й спільне між відрядженням та курсами підвищення кваліфікації:

  • збереження місця роботи (посади);
  • виплата добових;
  • відшкодування витрат на проїзд і проживання в порядку та розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень.

Тому якщо працівник планує відвідати семінар, радимо підготувати наказ про направлення на підвищення кваліфікації, а не у відрядження.

Такої думки й Мінфін, який у листі «Про службові відрядження» від 20.05.2013 № 31-07230-16-27/15177 зазначає: направлення працівника на навчання, зокрема на семінар, не є службовим відрядженням.

Різниця між відрядженням та курсами підвищення кваліфікації
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Що робити, коли премія припадає на період відрядження?

На законодавчому рівні порядок відрядження (направлення, вибуття, повернення, обсяг гарантій і компенсацій, документування) ґрунтовно визначили лише для підприємств державного сектору:

  • наказ Мінфіну «Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» від 13.03.1998 № 59;
  • постанова КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 № 98.

Гарантії і компенсації для працівників, яких направляють для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки і навчання інших професій з відривом від виробництва, встановлює постанова КМУ «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» від 28.06.1997 № 695 (далі — Постанова № 695).

За працівниками, яких направляють підвищувати кваліфікацію з відривом від виробництва, зберігають середню зарплату за основним місцем роботи за час навчання (пп. «а» пункту 1 Постанови № 695). За вчителями та іншими працівниками освіти, яких направляють на курси й до інститутів удосконалення вчителів, зберігають середню зарплату за кожним місцем роботи.

Натомість для службових відряджень стаття 121 КЗпП визначає: працівникам, яких направляють у службове відрядження, працю за виконану роботу оплачують відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, а розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Розраховують середню зарплату для відряджень та підвищення кваліфікації відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100) на підставі виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середню зарплату обчислюють на підставі виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середню зарплату обчислюють з огляду на встановлену йому тарифну ставку (посадовий/місячний оклад).

Отже, норми щодо збереження зарплати працівнику, якого направили на навчання/семінар та у службове відрядження, суттєво не відрізняються.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

опитування бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Авансовий звіт у 2024 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
196191

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
156229

Авансовий звіт на відрядження: проведення

Які проведення використовувати, коли працівники подають авансові звіти на відрядження – продемонструємо на шести прикладах. А також розглянемо, як відобразити в бухгалтерському обліку ці операції за різних ситуацій.
69960

Як обліковувати витрати на відрядження в ОМС

Відрядження – це повсякденна необхідність будь-якої установи, яка провадить активну діяльність і органи місцевого самоврядування (ОМС) є таким прикладом. Як обліковувати витрати на відрядження, які саме витрати та в яких розмірах можна компенсувати відрядженому посадовцю, службовцю ОМС, оподаткування витрат на відрядження, особливості закордонних відряджень – у даному огляді.
14753